Londra Kitap Fuarı’na Uzaydan Katılım

Kitap
Londra Kitap Fuarı 11-13 Nisan 2011 tarihlerinde Londra Earls Court’ta gerçekleştirildi. Fuar dünyanın her yerinden yayıncıları bir araya getiriyor ve yayıncılık dünyası için en önemli fuarlarda...
EMOJİLE

Londra Kitap Fuarı 11-13 Nisan 2011 tarihlerinde Londra Earls Court’ta gerçekleştirildi. Fuar dünyanın her yerinden yayıncıları bir araya getiriyor ve yayıncılık dünyası için en önemli fuarlardan biri sayılıyor. Türkiye’den 7 telif ajansının yanı sıra pek çok yayınevi de katıldığı fuarda, Kültür Bakanlığı tarafından kurulan ortak standda pek çok yazarımızın kitapları sergilendi.

Fuarın bu seneki onur konuğu ülkesi Rusya’ydı. Bu nedenle çağdaş ve klasik Rus edebiyatı üzerine pek çok etkinlik ve söyleşi gerçekleştirildi. Özellikle çağdaş Rus yazarları tanıtıldı.

Önemli edebiyat ödüllerinden sayılan Orange Prize’ın aday listesinin de açıklandığı fuarın en dikkat çekici etkinliği kuşkusuz Rusya standında gerçekleştirilen uzay bağlantısıydı. Yuri Gagarin’in uzaya çıkışının 50. yılı Uzay Araştırmaları Merkezi’ndeki kozmonotlarla canlı bağlantı gerçekleştirilerek kutlandı. Kozmonotlar uzaydaki merkezlerinden kitap fuarı üzerine görüşlerini, kendilerini en etkileyen yazarları ve okumak üzere yanlarında uzaya götürdükleri kitapları anlattılar.

2013 yılında Londra Kitap Fuarı’nın onur konuğu ülkesi Türkiye olacak. [sabitfikir.com]