Latin Amerika Edebiyatı İstanbul’da

Kitap
Can Yayınları ile İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek ‘Latin Amerika’nın Kesik Damarları/Latin Amerika Edebiyatı Seminerleri’nde, uzak kıtanın ‘Büyülü G...
EMOJİLE

Can Yayınları ile İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek ‘Latin Amerika’nın Kesik Damarları/Latin Amerika Edebiyatı Seminerleri’nde, uzak kıtanın ‘Büyülü Gerçekçi’ edebiyat akımı, alanında uzman isimler tarafından anlatılacak. 30 nisanda başlayacak seminerin ilk dersini, dünyaca ünlü Şilili Yazar Luis Sepulveda verecek.

Can Yayınları Editörü Yazar Faruk Duman Gabriel Garcia Marquez, Carlos Fuentes, Mario Vargas Llosa gibi dünya edebiyatında hatırı sayılır yazarlar yerine neden Luis Sepulveda’yı konuşmacı olarak belirlediklerine ilişkin bir soru üzerine “Çoğu yazarın buraya gelme şansı yok. Marquez çok yaşlı, Fuentes de öyle. Llosa Nobel’den ötürü çok yoğun. Biz hem dinamik hem burada bir ders yapabilecek, birtakım mesajlar verebilecek, hem de Latin Amerika Edebiyatı’nın kökenini oluşturan, o bölgenin siyasetini bilen, dünyada söyledikleriyle yankı uyandıran bir yazar istedik ve Sepulveda’ya karar verdik” dedi.
 
Marquez’den Octavio Paz’a

30 nisanda başlayacak seminer programının ilk dersini ‘Latin Amerika Edebiyatı Üzerine’ başlığıyla Luis Sepulveda verecek, ayrıca Adnan Özer, Luis Sepulveda ile bir söyleşi gerçekleştirecek.

7 mayısta Murat Belge ‘Gabriel Garcia Marquez’in Edebiyatı’, 14 mayısta Semih Gümüş ‘Borges’ten Hareketle Latin Amerika Edebiyatında Öykü’, 21 mayısta Ahmet Cemal ‘Octovio Paz’dan Hareketle Latin Amerika Deneme Sanatı’, 28 mayısta Münir Göle ‘Geniş Geniş Latin Amerika-Çevrilmemiş Yazarlar ve Coğrafya’, 4 haziranda Cevat Çapan ve Olcay Öztunalı ‘Latin Amerika Şiir Sanatı’, 11 haziranda Cemal Bali Akal ‘Latin Amerika’nın Benzersizliği: Tarih ve Edebiyat’ başlıklı seminerler verecek.

Seminerin kapanışında Pablo Neruda’nın hayatını anlatan Postacı filminin gösterimi gerçekleştirilecek. Programa katılmak isteyenlerin Bilgi Üniversitesi Bilgi Eğitim Departmanı’ndan kayıt işlemlerini yaptırmaları gerekiyor. [aa]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme