Kopan ve Günday’ın Eserleri Arapça’da

Kitap
Yekta Kopan’ın çok okunan, çok sevilen, 2010 Yunus Nadi ve Haldun Taner öykü ödülleriyle taçlandırılan Bir de Baktım Yoksun kitabı Maikel Samuel ve Yusuf Doğan tarafından Arapçaya çevrildi. Haka...
EMOJİLE

Yekta Kopan’ın çok okunan, çok sevilen, 2010 Yunus Nadi ve Haldun Taner öykü ödülleriyle taçlandırılan Bir de Baktım Yoksun kitabı Maikel Samuel ve Yusuf Doğan tarafından Arapçaya çevrildi.

Hakan Günday okurları için özel bir yeri olan, gelecek yıl beyazperdeye yansıyacak romanı Azil ise Rahem Sayed tarafından Arapçaya kazandırıldı.

Türk edebiyatını Arap okurlara sunmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen yayınevi sahibi Sayed Shehata ile Kalem Ajans’tan Nermin Mollaoğlu, yazarların diğer tüm eserleri için de sözleşme imzaladı.

Son romanı ‘Az’ bu yıl çıkmıştı

Hakan Günday, 29 Mayıs 1976’da Rodos’ta doğdu. İlköğrenimini Brüksel’de tamamladı. Ankara Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümü’ne kaydoldu. Ertesi yıl Université Libre de Bruxelles’in Siyasal Bilimler Bölümü’ne geçti. Öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde devam etti. İlk romanı Kinyas ve Kayra’yla (2000) edebiyat çevrelerinin ilgiyle izlediği ve kendi okur kitlesini yaratan bir yazar olan Günday’ın eserleri, Doğan Kitap tarafından yayımlanmaktadır: Zargana (2002), Kinyas ve Kayra (2003), Piç (2003), Malafa (2005), Azil (2007), Ziyan (2009), Az (2011).

Yunus Nadi Ödülü’nü kazandı

Yekta Kopan, 1968’de doğdu. Hayalet Gemi dergisindeki çalışmaları ile tanındı. İlk kitabı Fildişi Karası 2000’de yayımlandı. 2006 yılında İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bünyesinde Tiyatro DOT tarafından sahnelenen ve bir Bülent Erkmen projesi olan İki Kişilik Oyun’un metnini yazdı. Oyun, Almanya, İtalya ve Hollanda’da sahnelendi. Dtv (Deutscher Taschenbuch Verlag) tarafından yayımlanan Alles Blaue, alles Grüne dieser Welt seçkisinde bir öyküsü ile yer aldı. Daha önce tanışmamış mıydık? adındaki e-kitabı altkitap.com tarafından okura ulaştırıldı.

Altı yaş öncesi için yazdığı ve Şilili ressam Alex Pelayo tarafından resimlenen çocuk kitabı Burun, Marsık Yayıncılık tarafından 2009 yılında yayımlandı. Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri 2002 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Karbon Kopya Dünya Kitap 2007 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görüldü. Bir de Baktım Yoksun adlı öykü kitabı 2010 Haldun Taner Öykü Ödülü’ne ve Ayşeğül Çelik’in Kağıt Gemiler adlı yapıtıyla paylaştığı 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne değer görüldü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme