KGB’nin 300 Yıl Yasak Koyduğu Kitap

Kitap
Vasili Grossman’ın 1960’larda kaleme aldığı roman, yazıldıktan otuz yıl sonra okur karşısına çıkabilmişti. II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler’in savaş muhabiri olarak görev yapan V...
EMOJİLE

Vasili Grossman’ın 1960’larda kaleme aldığı roman, yazıldıktan otuz yıl sonra okur karşısına çıkabilmişti. II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler’in savaş muhabiri olarak görev yapan Vasili Grossman, Stalin rejimi altındaki Sovyet Rusya’da yaşananları gözler önüne seriyor. Annesini, binlerce Yahudi’yle birlikte Ukrayna’daki kamplarda kaybeden Grossman, savaş boyu yaşanan acıları, dokunaklı bir dille Yaşam ve Yazgı’ya aktardı. Roman, "sistem için bir atom bombası" olarak tanımlanarak üç yüz yıllık mahkûmiyet cezasına çarptırıldı. Yazılı nüshasıyla birlikte daktilo şeritlerine bile el konuldu. Grossman’ın gizlice iki kopyasını daha yaptırdığı Yaşam ve Yazgı, Batı’ya kaçırılarak 80’lerde yayımlandı ve milyonlarca okura ulaştı. Ancak yazarı, kitabın basıldığını göremedi.

Yaşam ve Yazgı’da Stalingrad Savunması ve sonrasında yaşananlar, parçalanan bir ailenin öyküsü üzerinden anlatılıyor. Ardı ardına gelen kısa hikâyeler ve yüzlerce farklı karakterin yer aldığı ikincil olay örgüleri, bir ailenin kuşak kuşak öykülerinde birleşerek Sovyet döneminin geniş bir panoramasını oluşturuyor. Sovyet yazar Grossman, romanda tarihin en karanlık döneminde bile, özgürlüğün, asla yok edilmeyeceği gerçeğine vurgu yapıyor.