Jennifer Egan’e Pulitzer Ödülü Verildi

Kitap
Geleneksel olarak her yıl New York City’deki Columbia Üniversitesi tarafından edebiyat, gazetecilik ve müzik kategorilerinde verilen Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu. Kurmaca Roman kategorisi...
EMOJİLE

Geleneksel olarak her yıl New York City’deki Columbia Üniversitesi tarafından edebiyat, gazetecilik ve müzik kategorilerinde verilen Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu. Kurmaca Roman kategorisinde verilen Pulitzer Ödülü, A Visit from the Goon Squad romanıyla Jennifer Egan’a verildi. 48 yaşındaki Egan, modern pişmanlık ve kimlik konusundaki arayışları ve alışılmadık hikâyeleriyle öne çıkan bir yazar olarak dikkat çekiyor. Bu yıl mart ayında, Pulitzer’e değer görülen romanıyla Ulusal Eleştirmenler Birliği’nin ödülünü alan Jennifer Egan, telefonla katıldığı törende, romanının, değişimin öngörülemezliği ve her zaman şaşırtıcı olmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Egan konuşmasında, romanını yazarken, Marcel Proust’un zamanın dehlizlerini keşfeden Kayıp Zamanın İzinde eserinden esinlendiğini söyledi.
 
Kitap ilerledikçe ayrıntılar ortaya çıkıyor

A Visit from the Goon Squad, alışılmadık yapısıyla bazı eleştirmenlerce roman, bazılarınca da kısa hikâye toplamı olarak değerlendiriliyor. Kitap, tek bir hikâye örgüsünü takip etmiyor ve bölümler, esasen değişik bakış açıları ve yerler kullanıldığından bağımsız hikâyeler olarak ortaya çıkıyor. Fakat tüm hikâyeler, ortak karakterler ve konularla bağlantı kuruyor. Yalnızca bir hikâyede, tesadüf eseri geçen karakterler, bir başka öykünün merkezine yerleşiyor. Kitap ilerledikçe, okuyucu dikkatle sıralanmış ayrıntıları adım adım topluyor ve her bir ana karakterin nihaî yazgısını, çekişmeleri ve çıkış noktasını anlıyor.
 
Tiyatro’da ‘Clybourne Park’ sevindi

Tiyatro alanında verilen Pulitzer’in sahibi Bruce Norris’in Clybourne Park adlı eseri oldu. Lorraine Hansberry’nin Raising in the Sun oyununa cevaben yazılan Clybourne Park; ırk, barınma ve daha iyi bir yaşama duyulan özlemi konu alıyor. Bruce Norris, yaptığı açıklamada, çok gururlandığını ve şaşkın olduğunu söyledi.

Biyografi Pulitzer’i ise Ron Chernow’un kaleme aldığı Washington: A Life adlı kitaba verilirken şiir kategorisinde gülen The Best of It: New and Selected Poems derlemesiyle Kay Ryan oldu. 65 yaşındaki Ryan, keskin, vecizeler içeren diliyle dikkat çekmeye başlamadan önce, şiirin anaakımı dışında çalışmalarda bulundu.

Kurgu olmayan alanda ise Pulitzer Ödülü’ne The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer’le Siddharta Mukherjee değer görüldü. Columbia Üniversitesi’nde onkolog ve laboratuvar araştırmacısı olan Doktor Mukherjee, Boston’da kanser ilaçları üzerinde çalışırken notlar almaya başlamış. “Bir anı defteriydi, sonra yavaş yavaş büyümeye başkadı, büyüdükçe büyüdü” diyen 40 yaşındaki Doktor Mukherjee, kitabının kanser tarihinde nerede olduğumuz ve bu noktaya nasıl geldiğimiz sorusuna cevap bulduğunu söylüyor.

Müzik Pulitzer’i ise 26 Şubat 2010’da prömiyerini yapan Zhou Long’un Madame White Snake adlı operasına verildi. Pulitzer Komitesi, Zhou’nun eserini ‘Doğu’nun ve Batı’nın müzik geleneğini harmanlamak için bir Çin halk hikâyesinden yararlanan dokunaklı bir opera’ olarak tanımladı.

JENNIFER EGAN

Jennifer Egan, son romanı A Visit From the Goon Squad’la PEN/Faulkner Ödülü ve Los Angeles Times Kitap Ödülü kazanmasının yanı sıra, eseri, New York Timesve Time Dergisi tarafından 2010 yılının en iyi kitapları arasında gösterilmişti. The New Yorker ve Harper’sgibi seçkin edebiyat dergilerinde kısa hikâyeleri yayımlanan Egan’ın, bir öykü kitabı ve dört romanı var. Romanlarından Look at Me, 2001 yılında National Book Award’ın son listesine kalan Egan’ın A Visit From the Goon Squadadlı eseri, 2011 Orange Ödülü için finale kalmayı başaramamıştı. The New York Times, Jennifer Egan’ı herhangi bir yere ait olmayan bir romancı olarak göstermiş, gazetede Egan’la ilgili olarak, ‘1960’lı yılların metafiction (Üstkurmaca) yazarlarından edindiği ve William T. Vollmann ve David Foster Wallace gibi çağdaş yazarlarla -fakat onlardan biri değil- incelttiği cephaneliğini harekete geçiren bir yazar’ ifadeleri yer almıştı. [NYT/Reuters/Taraf]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme