Haluk Akalın’ın Kaleminden Evliya Çelebi

Kitap
"Yedi iklim, on sekiz padişahlık gezen; yetmiş yılı aşkın ömrünün elli bir yılını seyahatlerde, bir diyardan bir başka diyara uzanan yollarda, farklı şehirlerde, değişik ülkelerde geçiren bir gez...
EMOJİLE

"Yedi iklim, on sekiz padişahlık gezen; yetmiş yılı aşkın ömrünün elli bir yılını seyahatlerde, bir diyardan bir başka diyara uzanan yollarda, farklı şehirlerde, değişik ülkelerde geçiren bir gezgindir." diyerek anlatıyor Evliya Çelebi’yi Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Şükrü Akalın.

Ve "Dört yüzyıl önceki dünyaya, Evliya Çelebi’nin dünyasına bir yolculuğa hazır mısınız?" diyerek tarih içinde bir yolculuğa çıkarıyor. Akalın’ın Türk Dil Kurumu yayınlarından çıkan "Seyyâhı-ı Âlem Evliya Çelebi" kitabı, aslı on ciltten ve yaklaşık dört bin sayfadan oluşan Seyahatname’den kesitlerle Evliya Çelebi’yi etraflıca tanıma fırsatı sunuyor. Kitap, Evliya’nın rüyasının bir öyküye nasıl dönüştüğüne değiniyor, Seyahatname’nin yazıldıktan yüz otuz yıl sonra ünlü tarihçi Joseph Hammer’ın keşfiyle gün yüzüne çıkışını anlatıyor. Ardından da Çelebi’nin izinde İstanbul’dan Bursa’ya, Kütahya’dan Viyana’ya bir yolculuğa çıkarıyor. Akalın’ın "Seyyâhı-ı Âlem Evliya Çelebi" kitapçığı resmi tarihten ayrı olarak dönemin padişahlarının hayatlarına, saray dışında olup bitenlere şahitlik eden bu klasik eserle henüz tanışmamış olanlara ya da diline yabancı olanlara yol gösteriyor.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme