Haksöz’den Barışa Çağrı

Kitap
Haksöz Dergisi Kasım 2011 Sayısı Çıktı 1991’den bu yana “Kur’an’ın aydınlığına doğru” şiarıyla aylık yayınını sürdüren Haksöz Dergisi, Kasım 2011 tarihli 248. sayısında P...
EMOJİLE

Haksöz Dergisi Kasım 2011 Sayısı Çıktı

1991’den bu yana “Kur’an’ın aydınlığına doğru” şiarıyla aylık yayınını sürdüren Haksöz Dergisi, Kasım 2011 tarihli 248. sayısında PKK şiddetini Van-Erciş’teki deprem acısını kapağa taşıdı.

“PKK Şiddeti Çözümsüzlüğü Büyütüyor!” başlıklı Gündem yazısında Kürt sorununda sorunun kaynağının Türk milliyetçiliği olduğu belirtilirken, gelinen noktada çözümsüzlüğün adresinin ise Kürt milliyetçiliği olduğu vurgulanıyor.

Van-Erciş depreminde yaşanan acıya kısaca yer verilen dergide Haşim Ay’ın “Enkaz Altında Kalan Ne?” başlıklı yazısı dikkat çekiyor.

“Kapitalizmin Krizi ve Muhalefetin Açmazı” başlıklı yazısında Hamza Türkmen, ABD’de başlayıp Avrupa’ya sıçrayan küresel krizi analiz ediyor. Bu bağlamda Wall Street eylemlerini yorumlayan Türkmen, eylemlerin arka planı, örgütlenme biçimi, hedeflerini ortaya koyuyor, ancak kapitalist sistem içinde çözüm arayan muhaliflerin açmazlarının da altını çiziyor.

Hamas’ın İsrail ile esir takası zaferini Rıdvan Kaya yorumluyor. İslami direniş farkını ortaya koyan Kaya, konuyla ilgili soru ve iddialara da tek tek cevap veriyor. Salih en-Naami de bizzat Gazze’deki gözlemlerine dayanarak esir takasının arka planına ışık tutuyor. Naami, ayrıca İsrail zindanlarındaki açlık grevine de dikkat çekiyor.

Kaddafi’nin devrilmesini ve Kaddafi sonrası Libya’nın muhtemel geleceğini Lokman Doğmuş analiz ediyor. Doğmuş, Kaddafi sonrası Libya’daki iç tartışmalar, kabilecilik ve çatışma riski, laik-İslamcı çekişmesi gibi konulara dikkat çekerek her şeye rağmen umutlu bir başlangıç yaşandığını ifade ediyor.

Murat Özer, “Kafkasya’da İslam’ın Baharı Yakın” başlıklı yazısında Kafkas ülkelerindeki Müslümanların mücadelelerine dikkat çekiyor. Bir diğer yazısında Hamza Türkmen, Suriye İntifadasına Müslümanların yaklaşımlarını irdeleyen uzunca bir analizde bulunuyor.

Ersoy Göveç, Bakan Ömer Dinçer’in Milli Eğitim’deki yeni icraatlarını değerlendiriyor. “Devlet Halkın Mürebbisidir Anlayışı Eğitim Mevzuatından Çıkarılmalıdır!” başlıklı yazısında Göveç, eğitimle ilgili neler yapılması gerektiğini tartışıyor.

Emin Ahsen Islahi, hadis ve sünnet arasındaki farkı konu ediniyor. Islahi, sünnete duyulan ihtiyaca işaret etmekle beraber, hadisin sünnetten farklılık içerdiğini temellendirmeye çalışıyor.

Fevzi Zülaloğlu Kur’an çalışmalarına “Bir Şükretme Yöntemi: İNFAK” adlı makalesiyle devam ederken; Cengiz Duman Kur’an kıssalarını doğru anlamaya dönük çalışmasını “Davud ve Davacılar Kıssası”yla sürdürüyor.

Derginin kültür-sanat ve edebiyat sayfalarında Ali Değirmenci, Murat Belge’nin “Genesis: Büyük Ulusal Anlatı ve Türklerin Kökeni” adlı kitabını, Asım Öz ise İrvin Cemil Shick’in “Bedeni, Toplumu, Kâinatı Yazmak” adlı kitabını kritik ediyor. Bünyamin Doğruer’in şiirine ve Gülşen Demirkol Özer’in deneme türündeki yazılarına bu sayıda da yer veriliyor.

Derginin arka kapağı esir takası ile ilgili bir çalışmaya ayrılmış: Direniş özgürleştirir!

İrtibat:  0212 524 10 28 / 534 58 08

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme