Goethe Ödülü Suriyeli Şair Adonis’e verildi

Kitap
Alman hükümeti yaptığı yazılı açıklamada, seçici kurulun, Adonis’i kuşağının en önemli Arap şairi olarak gördüğünü ve uluslararası edebiyata katkılarından dolayı bu ödüle değer gördüğünü açıklad...
EMOJİLE

Alman hükümeti yaptığı yazılı açıklamada, seçici kurulun, Adonis’i kuşağının en önemli Arap şairi olarak gördüğünü ve uluslararası edebiyata katkılarından dolayı bu ödüle değer gördüğünü açıkladı.

Kendini ‘pagan şairi’ olarak tanımlayan Adonis, üç yılda bir verilen bu ödülü, Goethe’nin şehri Frankfurt’ta 28 ağustosta düzenlenen bir törenle alacak.

Açıklama, Adonis’in ülkesi Suriye’nin, otokratik yönetime karşı başlatılan isyanla sarsıldığı dönemde yapıldı. Gerçi Adonis, yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği müdahalelerde, açıkça Suriyeli yetkilileri eleştirmekten kaçınmıştı.

Fakat, üç hafta önce, Arap devlet başkanlarına “Arkalarında sorun, gerilik, acı ve işkenceden başka bir şey bırakmadılar. İktidarı aldılar. Toplum inşa etmediler. Ülkelerini, içinde insan ve kültür içeriği olmayan bir boşluğa dönüştürdüler” diyerek sert çıkmıştı. Arap isyanlarının İslamcı iktidarları yönetime getireceği korkusuna da değinen Adonis, ılımlı İslam’ın bile Müslüman olmayanlara haklarını vereceğinden şüphe duyduğunu söylemişti.
 
Geleneksel kalıpları yıktı

Gerçek adı Ali Hamid Said Eşber olan ve 1930 yılında Lazkiye’de dünyaya gelen Adonis, dinî metinlerin katı yorumlarına karşı, çağdaşlık için bir güç olarak haraket eden Arap şairlerin uzun soluklu geleneğinden beslendi. Fakat Adonis’in hayranları bile, kullandığı yoğun imajları ve alamet-i farikası olan karmaşık dizelerini anlamakta güçlük çekiyor.

Adonis, kendine has şiiriyle İslam öncesinden kalan geleneksel Arap şiirinin kalıplarını kırdı ve basit bir dil benimsedi. Şam Üniversitesi’nden mezun olan Adonis, Fransa’da yaşıyor. [REUTERS ]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme