Gerçekliğin anlamını Yitirdiği Öyküler

Kitap
“Belki de tıpkı vampir gibi Tanrı da geceye ait ve gizemli bir varlıktı, henüz kendini göstermemiş, kendini anlama gayreti sona ermemişti ve bu nedenle bize ihtiyacı vardı. Tanrı’nın ölmem...
EMOJİLE

“Belki de tıpkı vampir gibi Tanrı da geceye ait ve gizemli bir varlıktı, henüz kendini göstermemiş, kendini anlama gayreti sona ermemişti ve bu nedenle bize ihtiyacı vardı. Tanrı’nın ölmemesi için yaşamalıydık. Yaşayarak hevesli bir Tanrı’nın bitmemiş eserini tamamlamalıydık.”

Yaşamanın yolunu bulan ölüler, ölümden kaçan fanilere ilham verirse ne olur? Carlos Fuentes altı öyküden oluşan Kaygı Veren Dostluklar ile yaşam ve ölüm denen iki değişmezin arasında sıkışıp kalan varlıkların, hayaletlerin, vampirlerin, zebanilerin, cadıların ve öteki doğaüstü yaratıkların üzerinden okuyucuyu Meksika’nın renkli kültür coğrafyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Kaygı Veren Dostluklar’da Meksikalıların günlük yaşamlarıyla iç içe geçen doğaüstü varlıklar beklenmedik şekillerde hayatlarına girdikleri insanların kaderlerini değiştirirken, bir yandan da Kazıklı Voyvoda’dan İkinci Dünya Savaşı’na, Shakespeare’in oyunlarından rengârenk azizelere insanlığın geçmişinden ve ortak belleğinden alıntılar yapılıyor. Gerçekliğin yitirildiği öykülerde aşk, aile, cinsellik ve din gibi evrensel konular irdeleniyor.

Fuentes’in büyülü dünyasından eşsiz öyküleri bir araya getiren kitap, Meksika’nın çağdaş kimliğinin geçmiş tarafından nasıl şekillendirildiğini inceleyerek nesiller, sınıflar ve cinsiyetler arasındaki yabancılaşmayı sorguluyor. Ürkütücü olduğu kadar davetkar bir dille yazılan bu öyküler, ölüm ve yaşam kadar birbirine katışmış iki değişmezin arasında hayat buluyor.

CARLOS FUENTES

Carlos Fuentes, 1928 yılında México’da doğdu. ABD’de Columbia, Harvard, Princeton gibi üniversitelerde ders verdi, çok sayıda deneme ve senaryo yazdı. Bir süre Meksika’nın Fransa büyükelçisi olarak görev yaptı. Fuentes’in romanlarının  en önemlilerinden olan Terra Nostra Venezuela’da Romulo Gallegos Ödülü’nü kazandı. 1987 yılında, İspanyol dilinde yazan yazarlara verilen en büyük ödül olan Cervantes Ödülü’ne değer bulundu. Fuentes’in diğer kitapları: Artemio Cruz’un Ölümü, Deri Değiştirmek, Yanık Sular, Körlerin Şarkısı, Sefer, Diana / Yalnız Avlanan Tanrıça, Laura Diaz’lı Yıllar, Cam Sınır, İnez’in Sezgisi, Kendim ve Ötekiler ve Koca Gringo.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme