Genç Öncüler’in 96. sayısı çıktı!

Yeni İletişim Teknolojilerinin yaygınlık kazanmasıyla hayatımızın her anına sirayet eden Sosyal Medya’da bir Müslüman Gencin sınırları ve sorumlulukları ne olmalı sorusuna cevap veriliyor. USMED Başkanı Said Ercan ile yapılan mülakatta Sosyal Medyanın sektörel boyutu, mahremiyet boyutu, sosyal ve siyasal açıdan etkileri inceleniyor. Ayrıca genç yazarların seçim sonrası değerlendirmeleri yer alıyor. Arakan’da son durum incelemesi ve Ramazan ayına özel Şeyh Yunus Patel Saheb (r.a) bir yazısı çeviri olarak okuyucuya sunuluyor. A4 kuşe kağıda baskılı bir poster hediyesi bulunan sayının sunuş yazısı şu şekilde;

Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun

Sevgili Arkadaşlar

Karlı gecelerin ardından güneş doğdu ve yaz mevsimine eriştik. Okullarımızda derslerimizi tamamladık ve sınavlarımızı başarıyla verdik. Hayatın bir sınav olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamak kaydıyla iyice bir dinlenmeyi hak ettik. Bu yaz tatili sürecinde bol bol boş vaktimiz olacak. Öyleyse şu soruyu sormamız lazım. “Müslüman gencin boş vakti olur mu?” Bir çokları gibi sosyal medyanın başında saatlerce sörf yapıp oyunun ve eğlencenin peşine mi düşeceğiz yoksa yine sosyal medyayı en etkin biçimde kullanarak kendimize bir okuma düzeni oluştup, donanımımızı, bilgimizi ve görgümüzü artırmak için bu tatil sürecini bir fırsata mı çevireceğiz?

Tefekkür ve arınma ayı Ramazan ayının yaklaşması bizler için bir iç sorgulama fırsatıdır. Bu minvalde hem Ramazan ayını nasıl geçirmemiz gerektiğine dair, hem sosyal medyada nasıl varolmamız gerektiğine dair siz değerli okuyucu kardeşlerimize yazar arkadaşlarımız küçük ipuçları vererek ufkunuzu açmayı, sorunlu meselelere ışık tutmayı amaçladılar. Furkan Gençoğlu “Sosyal Medya Sınırsız Özgürlük mü?” yazısı ile Sosyal Medya’da Müslüman insanın sorumluluklarını ve hesaba çekileceği amellerinin sınırlarına dikkat çekti. USMED Başkanı Sn. Said Ercan ile Sosyal Medyanın psikolojik, sosyolojik, ekonomik yönlerine dair bilinmeyenlerini konuştuk. Talha Ulukır “Sosyal Ağ” filminin tahlilini yaptı. Dücane Demirtaş seçim öncesi ve sonrası süreci değerlendirdi . İsmail Yasin Avcı bizlerle otostop maceralarını paylaştı. Kazakistan’lı Toleujan kardeşimiz bizlerle memleketinde Ramazan ayında neler yaşandığını anlattı.

Genç Öncülerin genç yazarları olarak temel gayemiz, toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri,kötülükleri,kolaylıkları, sıkıntıları siz değerli okurlarımıza en anlaşılabilir şekilde aktarmaktır. Kadromuz adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak, bu bilinçle yazılarını kaleme almaktadır. Çünkü bu bize inandığımız rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Çıkarttığımız bütün sayıları bu görev bilinci ile çıkartıyoruz. Bu çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.

Allah’a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa, adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse, kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız, biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Dergimize ulaşabileceğiniz noktalar

İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih Inkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara
Ankara AKV
http://ankara.akv.org.tr/?page_id=76
Isparta
Isparta Umran Kültürevi
http://www.ispartakulturevi.com/kunye.html
Trabzon
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.

Abonelik için irtibat numarası; 05453895019
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL