Genç Öncüler dergisi, Ağustos/121. sayısında “Öncülerimiz: Genç Sahabeler” dosyasıyla çıktı.

Genç Öncüler dergisi, Ağustos/121. sayısında “Öncülerimiz: Genç Sahabeler” dosyasıyla çıktı.

Dergide bu ay, peygamberimizin mübarek yardımcılarından genç sahabeleri anlatma gayreti görülüyor. Sahabe portreleri çıkarılıyor, genç ve sahabe olmanın anlamı sorgulanıyor ve peygamberimizin gençlere yaklaşımı, bir öğretim metodu olarak inceleniyor. Sahabe hayatını anlatan kitapların bibliyografyası da dosyada kendine yer bulan konulardan.  Diğer yandan röportaj, atölye, siyasi tarih, gezi yazısı, yakın tarih ve gündeme dair içerikler ile Genç Öncüler ağustos ayında 121. sayısıyla yine dopdolu! 

Derginin sunuş yazısı ile şöyle:

Issız bir mağarada Allah’a teslim olmaya kendini hazırlamış tertemiz bir insan, başını önüne eğmiş,  kendisini hakikate ulaştırması için yaratıcısına dua ediyor. Tertemiz yaradılışı olana Hz. Cebrail vahyi ulaştırıp da bu müjdelenmiş insan insanların en şereflisi olunca halkın arasına karışıyor. Çağrı yükseliyor Mekke’nin sokak aralarında…

Allah’tan başkasına kulluk edenlerin kulaklarında mübarek Nebi’nin mübarek sözleri: “Allah’tan başka yaratıcı yoktur deyip kurtulunuz.”  Çağrıyı duyanlar koşuyorlar Nebi’ye. Kadınlar, yoksullar, hakikati arayanlar, gençler; arkalarında kimleri bıraktıklarına bakmadan, karşılarına kimleri aldıklarına bakmadan koşuyorlar.

Mübarek peygamberin ashabının arasında yıldız gibi parlıyor gençler. Bedir’de ve Uhud’da savaşmalarına yaşları engel değil; peygamberi öldürmeye geldiklerinde ölümü göze alarak peygamberin yatağına yatmalarına da. Mübarek peygamberin ashabının arasında yıldız gibi parlıyor gençler. Malı ve şöhreti ellerinin tersiyle itmelerine engel değil yaşları; Halid bin Velid’in olduğu orduya komutanlık etmelerine de. Mübarek peygamberin ashabının arasında yıldız gibi parlıyor gençler. Annesi ve babası işkence görürken bile Allah’ın en büyük olduğunu söylemelerine engel değil yaşları; bambaşka bir beldeye İslam’ı öğretmek için gönderilmelerine de.

Genç Öncüler dergisi, bu ay, İslam’ın mübarek gençlerini, genç sahabeleri dosyasına taşıyor. Küçücük yaşlarına rağmen kocaman işler yapan gençlerin nasıl öncüler olduklarını, Allah’a nasıl teslim olduklarını hem araştırıyor hem örnek alıyor. Peygamberimiz ve genç sahabeleri Osman Zinnur Aksu yazdı. Büşra Kala, sahabe portrelerini çıkardı. Muhammed Salih Demirtaş, Medine’de Kurulan Okul: Ashab-ı Suffa’yı kaleme aldı. Muhammed Emin Yıldırım Hoca ile genç sahabeleri konuştuk. Merve Mahitapoğlu, Kudüs’te yaşanan son gelişmelerle ilgili bir yazı kaleme aldı. Yunus Bağırmaz,  son yüzyılda Orta Asya’da sınırların çizilme sürecini inceledi. Bunun dışında gündem, analiz, siyasi tarih, röportaj, gezi yazısı ve şiir bölümleriyle Genç Öncüler dergisi ağustos ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve sıkıntıları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
            Allah’a emanet olun.

            Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135