Flann O’Brien okurlarıyla buluşuyor

Kitap
Everest Yayınları dünya klasikleri dizisinde ilklere imza atmaya devam ediyor. Everest James Joyce ve Samuel Beckett’la beraber İrlanda edebiyatının Kutsal Üçlü’sünü oluşturan dünyaca ünlü...
EMOJİLE

Everest Yayınları dünya klasikleri dizisinde ilklere imza atmaya devam ediyor. Everest James Joyce ve Samuel Beckett’la beraber İrlanda edebiyatının Kutsal Üçlü’sünü oluşturan dünyaca ünlü İrlandalı yazar Flann O’Brien’ı doğumunun 100. yılında ilk defa Türk okurlarla buluşturuyor.

James Joyce, gerçek adı Brian O’Nolan olan yazar için “Hakiki bir mizah duygusuna sahip, gerçek bir yazar,” demişti. Parodi ve hicvi muzipçe kullanmasıyla tanınan O’Brien kozmik bir şaka gibi 1 Nisan günü ölmüştü. Everest yazarın en çok tanınan romanı Üçüncü Polis’i O’Brien’ın 45. ölüm yıldönümünde okurlara sunuyor.

Yayınevinden gelen basın bülteninde kitap şöyle tanıtılmış:

Absürdün kinayesi olarak ancak Alice Harikalar Diyarında’yla kıyaslanabilecek olan Üçüncü Polis bir cinayet romanı, insan ile bisikleti arasındaki hassas ilişkinin öyküsü ve bitmek bilmeyen suçluluk hissinin tüyler ürpertici masalıdır. Hayatını filozof De Selby’nin çalışmalarına adamış olan isimsiz anlatıcı parası için ihtiyar Mathers’i öldürür. Ancak bir süre sonra kendisini ölü adamla karşı karşıya bulur. Para kutusunu arayışında yolu bir karakola düşecek, burada hayata bakışları ve uğraşları De Selby’ninkinden de tuhaf olan iki polisle tanışacak, üçüncü polisin gizemini çözebilene dek olağanüstü şeylere tanık olacaktır: Bisiklet gibi davranmaya başlayan insanlar, göreni (ya da ona dokunanı) delirten imkânsız bir renk, sonsuza dek küçülerek içiçe girmiş sandıklar…

Kurgusunun paradoksal yapısı ve kısır döngüsüyle hızla mekanikleşen modern dünyada makineleşen insanı ele alan Üçüncü Polis, kısa sürede kültleşmiş bir çağdaş klasik.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme