Entelektüel Hayatımıza Sıra Dışı Bir Müdahale!

Kitap
Röportaj: Samet Doğan Aforizmaları dillerden dillere aktarılan Ebubekir Kurban’ın, Mavi Marmara gemisine binerken kullandığı  “Biz Arkadaş Milliyetçisiyiz” sözünü...
EMOJİLE

Röportaj: Samet Doğan

Aforizmaları dillerden dillere aktarılan Ebubekir Kurban’ın, Mavi Marmara gemisine binerken kullandığı  “Biz Arkadaş Milliyetçisiyiz” sözünün yer aldığı ayraç geçtiğimiz günlerde İhtiyar Yayınevi tarafından basılmıştı.

Ayracın gördüğü ilgi üzerine İhtiyar Kitabevi, Ebubekir Kurban için, “Kitabım Yok Ayracım Var!” imza günü düzenliyor. Biz de dostlarının tabiriyle Üstad Ebuk’a mikrofon uzattık.

Öncelikle bir trafik kazası geçirdiğinizi biliyoruz, geçmiş olsun, iyisiniz ya?

Çok teşekkür ederim, ailem ve çocuklarım çok iyiler, çok şükür. Sadece benim belimde kazadan yadigar 5 fıtık çıktı, fizik tedavi görüyorum.

Kitap Ayracı basma fikri nereden çıktı?

Şöyle, 5 fıtıkla ben artık bir aktivist olamam. Ben artık bir entelektüelim. Zorunlu bir entelektüel. Beni tarih, çağ, yaşadığım elim trafik kazası entelektüel olmaya zorladı, aktivist olamam ben artık.

Entelektüel olmaya karar verdiniz…

Evet, ben artık entelektüel olmalıyım. Nasıl olacak bilmiyorum. En son Mustafa Kutlu’nun kitabını okumuştum: Yoksulluk İçimizde. 26 yıl önce, yok yok 26,5 yıl önce okumuştum, orada kaldı.

Oradan mı devam edeceksiniz…?

O boşluğu dolduracağız. Nasıl dolduracağız? Sizin katkılarınızla, eş, dost, arkadaşların katkısıyla. En son Metis Yayınları ne yayınladı filan, öyle şeyler! Çok kitap yayınlandığını da düşünmüyorum gerçi. Üç dört kitabı geçmiyor yayınlananlar ama aktivizm günleri de geride kaldı. Artık entelektüel faaliyetler… O da bir cihat gerçi!  Böyle de bakılabilir bir yönüyle.

Peki “ayraç imzalama” entelektüel faaliyetlerinizin neresinde duruyor?

Ayraç şöyle, boşluğu dolduracağız tabi, geçiş günleri bunlar yani, süreç. Bugün ayraç, yarın kitap.

Entelektüel hayata sıkı bir geri dönüş bu!

Böyle bir yerden girdik başladık, bakalım ne olacak? Hayırlısı…

Ayraç imzalamak enteresan tabi, nasıl tepkiler alıyorsunuz şimdiden?

Tepkiler çok olumlu. Zaten İhtiyar’da sürekli ayraç imzalıyordum. Bunu imza günü şeklinde yapalım diye bir fikir attı ortaya Bülent Akyürek. “Kitabım Yok Ayracım Var” adıyla bir imza günü tertip edildi, ben de memnuniyetle ayraçlarımı imzalayacağım19 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de. Valla “ayraç günleri” başlayacak, benden söylemesi.

Başka ayraçlarınız da çıkacak mı ve onun üstündeki aforizmanız ne olacaktı, mahsuru yoksa tabi?

Biliyorsunuz, bu ilk ayracımız da benim en meşhur aforizmam tercih edildi. Neydi o? “Biz Arkadaş Milliyetçisiyiz” Bu ayraç basıldıktan sonra ben çok heyecan duydum, o heyecanla da ikinci ayracımın aforizmasını da attırmışım farkında olmadan, arkadaşlar hatırlattılar. O da şöyle: “Bir kitabım olsa bu kadar heyecanlanmazdım lan!” Güzel değil mi?

Evet, çok sıradışı!

Bir kitap sahibi olmanın, birkaç kitap sahibi olmanın mutluluğunu yaşattı ayraç bize. Devamı gelecek inşallah. (gülüyor)

Ayraçlarınızı İhtiyar Yayınevi basıyor, başka yayınevlerinden de teklifler alıyor musunuz?

Yeni ayraçlar için teklifler var ama İhtiyar’ı tercih ediyorum tabi. Yani ilk teklif yapan, bizi algılayan zor günlerimde beni destekleyen İhtiyar Yayınevi oldu. Vefasızlık yapamam yani.

"KİTABIM YOK AYRACIM VAR!"

İMZA GÜNÜ

"Ebubekir Kurban Ayraç’ını imzalıyor"

Yer: İhtiyar Kitapevi ve Kafe / Ankara
Tarih: 19.02.2011 Cumartesi
Saat: 17:00

on5yirmi5.com