Edith Piaf’ın Bilinmeyen Yönü

Kitap
Efsanevi Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın yıldız olmadan önceki hayatını ele alan yeni bir kitap çıktı. Avustralyalı yazar Carolyn Burke’nin yazdığı No Regrets – The Life of Edith Piaf ...
EMOJİLE

Efsanevi Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın yıldız olmadan önceki hayatını ele alan yeni bir kitap çıktı. Avustralyalı yazar Carolyn Burke’nin yazdığı No Regrets – The Life of Edith Piaf adını taşıyan kitap, Minik Serçe’nin gençliğine eğiliyor. Yaşadığı zorlukların üstesinden gelebilmek için genç bir kızken felsefe ve şiire ilgi duyan Piaf’la ilgili bilmediğimiz birçok ayrıntıyı içeriyor kitap.
 
Piaf’ın mektupları da kitapta

Burke’nin yazdığı kitap, genç Piaf tarafından öğretmeni Jacques Bourgeat’a yazdığı 100’den fazla mektubu da içeriyor. “Bu mektuplar, Edith Piaf’ın bilmediğimiz yönetlerini ortaya koyuyor” diyen Burke, “Mektuplarda, kendini geliştirme isteğini görüyorsunuz. Duygusal ve ruhsal gelişimini bile öğreniyoruz, çünkü yalnızca şiir çalışmak değil, felsefeye de çok güçlü bir isteği vardı. Baudelaire, Rimbaud ve Platon okuyordu” dedi.

Ölümünün üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen Piaf’ın inanılmaz bir kültürel etkisi var. Martha Wainwright’tan Lady Gaga’ya geniş yelpazade birçok sanatçıya esin verdi, örnek oldu.
 
Piaf’a farklı bir bakış

“Benim kitabım, diğer kitaplardan bütünüyle farklı bir yöne gidiyor ve Piaf’ın ne kadar yetenekli, repertuarını ve efsanesini nasıl şekillendirdiğini anlatıyor. Yani ben onun hayatına farklı bir bakış sunuyorum” diyen Burke, kitapta, ünlü yıldızın II. Dünya Savaşı’nda Yahudi arkadaşlarının barınmalarına yardımcı olmasını, tehlikeli bir hapisten kaçış planına destek olmasını ve Yahudilerin yazdıkları şarkıları söylemesini de anlatıyor.

AFP

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme