Dergiler Üsküdar’da konuşuyor

Kitap
Cemil Meriç’in deyimiyle ‘Fikrin hür kaleleri olan dergiler’i bir araya getirecek olan Dergi Fuarı’nın üçüncüsü bugün başlıyor. Fuar, Üsküdar Belediyesi, Dergi Editörleri Birli...
EMOJİLE

Cemil Meriç’in deyimiyle ‘Fikrin hür kaleleri olan dergiler’i bir araya getirecek olan Dergi Fuarı’nın üçüncüsü bugün başlıyor. Fuar, Üsküdar Belediyesi, Dergi Editörleri Birliği ve Türkiye Yazarlar Birliği’nin katkılarıyla 19-23 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın açılışını yapacağı ve Bağlarbaşı Kültür Merkezi İETT Müzesi’nde düzenlenecek etkinlik, farklı alanlarda yayın yapan 88 dergiyi aynı çatı altında buluşturacak. Fuar boyunca okuyucularla dergi çıkaranlar bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunacak, yazarların ve dergi yöneticilerinin katılacağı paneller ve imza günleri düzenlenecek.

Onur konuğu Ali Haydar Haksal

Çok sayıda derginin katılımıyla bir anlamda festivale dönüşecek fuarın onur konuğu ise Yedi İklim Dergisi Yayın Yönetmeni usta yazar Ali Haydar Haksal olacak. Dergi Editörleri Birliği Başkanı Süleyman Karakaş yaptığı açıklamada “Ali Haydar Haksal, bütün imkansızlıklara rağmen dergicilik çalışmasını sürdürmüş, bu anlamlı çabadan vazgeçmemiştir. Kültürümüze medeniyetimize önemli hizmetler sunarak dergisiyle birlikte edebiyatımız için bir okul vazifesi görmüş, edebiyat dünyasına yeni isimlerin katılması noktasında büyük hizmetler vermiştir. Bu vesileyle fuarımızın “onur konuğu” Ali Haydar Haksal olmuştur” dedi. Dergi Editörleri Birliği, Üsküdar Belediyes ve Yazarlar Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen fuarda Ali Haydar Haksal’a onur plaketi verilecek. Fuara onur konuğu olarak katılacak Haksal okuyucuları ile sohbet edecek ve dergicilik serüvenini katılımcılarla paylaşacak.

YEDİ İKLİM OKULUNUN VAKUR ABİSİ

Evdeki Yabancı, Yalnızlık Sarkacı, Ruh Denizi, Anzelha ile İbrahim, Rüya Rüya İçinde, Ah Kudüs, İki Ateş Arasında Aşk, Renklerin Dansı, Yitik Yaşamın Güncesi ve diğerleri… Türk öykü yazınında önemli bir yere sahip olan yazar Ali Haydar Haksal, yazı dilini kadim kültürün zenginliğinden besleyen, çağdaş anlayış ve algılara da açık olan bir kalem erbabı. Uzun yıllardır çıkardığı Yedi İklim Dergisi ile de pek çok genç yazara yol gösteren ağabey… Sesim Bana Yetmiyor adlı öykü kitabı ile Türkiye Yazarlar Birliği 1987 yılı Hikâye, Yitik Yaşamın Güncesi adlı romanıyla Tuzla Belediyesi Roman Yarışmasında ikincilik ödülünü aldı. Haksal, onur konuğu olarak katılacağı Dergi Fuarı’nda bugün okurlarıyla buluşacak.

Star Gazete