Çocuklara Polis Dayağı

Kitap
Hakkari`de 23 Nisan kutlamaları yerine, DTP`lilere yönelik tutuklamaları protesto gösterileri vardı; ve de polis şiddeti. Hakkari’nin Bağlar Mahallesi’ndeki gösterilerde, yolun trafiğe kap...
EMOJİLE

Hakkari`de 23 Nisan kutlamaları yerine, DTP`lilere yönelik tutuklamaları protesto gösterileri vardı; ve de polis şiddeti.

Hakkari’nin Bağlar Mahallesi’ndeki gösterilerde, yolun trafiğe kapatılması ve terör örgütü PKK lehine slogan atılması üzerine polis müdahalede bulundu. DTP’lilere yönelik tutuklamalar protesto edilirken, protestocular arasında yer alan bir çocuğa ‘polisin müdahalesi’ sert oldu.

Özel Harekat Polisi, taş atan 14 yaşındaki Seyfi Turan’ı dipçiğiyle dövdü. ‘Çocuk gösterici` ağır şekilde yaralandı. Daha sonra olay yerine gelen başka bir polis de, yerde hareketsiz yatan çocuğu sadece kontrol etti.

14 yaşındaki Seyfi Turan, çevredekilerin yardımıyla önce Hakkari Devlet Hastanesi`ne sonra da Van Devlet Hastanesi`ne sevk edildi.

Öte yandan, izinsiz gösterilerde toplam 3 kişinin yaralandı, 4 kişi de gözaltına alındı.

VALİ TÜRKER: SORUŞTURMA AÇILDI
Konuyla ilgili NTV’ye açıklamalarda bulunan Hakkari Valisi Muammer Türker, "Ben de ilk kez sizin kanalınızda bu görüntüleri izledim. Tasvip ediceğimiz bir olay değil. Soruşturma açılması, idari ve disiplin yönünden gereken işlemlerin yapılması talimatını verdim" dedi.

Vali Türker, "Bölgede psikolojik bir gerginlik ortamı mevcut. Olmaması gereken bir şey ama bundan polis de etkileniyor. Özel Harekat Polisi’ni bu tür olaylardan uzak tutumaya çalışyoruz. Ama sanırım nöbet değişimi sırasında yaşanan bir hadise. Detayları idari soruşturma sonucunda alacağız. Suç işleyen; polis de dahil, suçun karşılığını elbette ki görecek" şeklinde konuştu.

Vali Türker, polise verilecek ceza konusunda ise, "Polis Disiplin Örgütü Tüzüğü, herhangi bir memurun cezasından daha fazlasını öngörüyor. Bunun ağır bir cezaya karşılık geleceğini düşünüyorum ama ezberimde olmadığı için şu an için detaylı bir açıklama yapamam" dedi.

"ÇOCUKLAR KULLANILIYOR"
Türker, "Ben 3,5 aydır buradayım ve bu tür hadiseleri; sokak gösterilerini, çok sık yaşıyoruz. Tetör örgütü çocuk yaştaki kişileri kulanarak gerginlik oluşturuyor. DTP`li yöneticelerle yapılan görüşmeler sonunda da, sağ duyulu bir ortamın yaratılması onlardan da destek alıyoruz. Polis ve vatandaşı karşı karşıya getirmemeye çalışıyoruz.

Şunu söylemek isterim; Çocuk yaşta denilebilecek vatandaşlar ‘ne için, kime karşı’ yaptıklarını bilmeden, askeri ve polisi bir kenarı bırakın, sivil vatandaşların araçlarını, dükkanlarını taşlıyarak gerginliklere sebebiyet veriyorlar. Buna da dikkat çekmek istiyorum" dedi.

"POLİS DE YARALANIYOR"
"Suç işleyen cezasını görür" diyen Vali Türker, "Sistamatik davranışımız, vatandaş ile polisin karşı karşıya gelmemesi yönünde. Münferit davranışlar oluyor. 4 gündür DTP`li yöneticileirn tutuklanması gerekçe gösterilerek gerginlikler yaratılıyor. Bunlardan polis de etkileniyor. Memeleketin bu köşesinde bu tür gerginlik ortamı yaratılıyor ve çocuklar buna alet ediliyor. Bir iki gündür burada yaralanan polisler oldu. Onlar haber olmadı. Onlar da haber olsa, polsin iç denetimini daha rahat sağlayabiliriz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"SAĞLIK DURUMU İYİ"
Şidedet gören çocuğun sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Vali Türker, "Arkadaşların verdiği bilgi çocuğun durumunun iyi olduğu yönünde. Ciddi değil ve bu sevindirici bir haber" ifadesini kullandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme