Büyük Ödül Colum McCann’in

Kitap
McCann, Fransız tel cambazı Philippe Petit’nin New York Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kuleleri arasında 1974 yılında yaptığı yürüyüşün hikâyesine dayanan Let the Great World Spin ad...
EMOJİLE

McCann, Fransız tel cambazı Philippe Petit’nin New York Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kuleleri arasında 1974 yılında yaptığı yürüyüşün hikâyesine dayanan Let the Great World Spin adlı romanıyla ödülü kazandı.

Adayları dünya çapındaki halk kütüphanelerinin belirlediği bu benzersiz ödül için 43 ülkeden 166 eser yarıştı ve son listeye ABD, Avustralya, Kanada ve İrlanda’nın aralarında bulunduğu 10 roman kalabildi.

Roman, New York’ta başlarının üstünde gözüpek bir cambaz telde yürürken, bir dizi karakterin hayatlarını ele alıyor.

Seçici kurul romanı ‘olağanüstü bir edebî eser, zamanına seslenen, fakat onun esir olmayan gerçek bir 21’inci yüzyıl romanı’ olarak tanımladı.

“Romanın cezbedici doğası okuyucuyu hayatlarımız içinde hissettiğimiz kadar belirsizlikle bırakıyor, fakat içinde kurmacanın ve bilhassa bu kitabın gücü yatıyor.”

Son listeye kalan diğer romanlar ise şöyle: Colm Toibin’in Brooklyn adlı eseri, Titun Li’nin The Vagrants’ı, Craig Silbey’in Jasper Jones’u, William Trevor’un Love and Summer adlı romanı, Joyce Carol Oates’in Little Bird of Heaven, Michael Crummey’nin Galoreu, Evie Wyld’ın After the Fire, a Still, Small Voice’u, David Malouf’un Ransom’ı ve Barbara Kingsolver’ın The Lacuna adlı romanı.

IMPAC’ten daha fazla para ödülü veren tek edebiyat ödülü Nobel, fakat Nobel Edebiyat Ödülü, bir yazarın tek bir kitabına değil, tüm eserleri göz önüne alınarak veriliyor.

Taraf Gazetesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme