Bayramda Evinizi Kapatmayın!..

Kitap
Haber: Arzu Erdoğral Kurban Bayramının anlam ve önemi konuştuğumuz İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Anlatımlarını keyifle dinlediğimiz Kavaklı, rahmetli S...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

Kurban Bayramının anlam ve önemi konuştuğumuz İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Anlatımlarını keyifle dinlediğimiz Kavaklı, rahmetli Sakıp Sabancı’nın bir sözünü hatırlatırken on5yirmi5 aracılığı ile bir çağrıda da bulundu.

İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı

Kurban Bayramının anlam ve önemi anlatmanızı istesek, neler söylersiniz?
HERKES SEVİNİRSE BAYRAM OLUR
Müslümanların iki bayramı vardır. Bunlardan biri Ramazan diğeri de Kurban Bayramıdır. Kurban Bayramı aynı zamanda da hac mevsimidir. Türkiye’den yaklaşık 100 bin insanımız, şu anda hac görevini yapmak için Mekke’dedir. Kurban Bayramında hem kurban kesip ihtiyaç sahiplerine et veririz, hem de hacca giden vatandaşlarımız dini görevlerini yaparlar. Dolayısı ile iki bayram birden kutlanmış olur. Bu günler fakir fukaranın yardımına koşulacağı, öksüzün yetimin başının okşanacağı onların ihtiyaçlarının temin edileceği günlerdir. Bayramlar sevinç mevsimleridir. Sevinç mevsimlerinde herkes sevinirse bayramdır. Bir kısım sevinip diğer bir kısım sevinemiyorsa ona bayram demek mümkün değildir.

Bu özel günlerin değerini anlamamız için bize neyi örnek gösterirdiniz?
BAYRAĞI OLMAYANIN BAYRAMI OLMAZ
Türkiye Cumhuriyeti olarak bir bayrağımız var. Vatandaşlarımız şunu hiçbir zaman unutmamalı; Bayrağı olmayanın bayramı olmaz. Bizim bir bayrağımız var, bayrağımız olduğu için de bayramımız var. Şu an işgal altında olan ülkeler var. Kendi vatan toprakları işgale uğrayan insanlar var. Bayramı aslında onlar daha iyi anlarlar. Çünkü bayram yapamıyorlar. Biz bayram yapıyoruz. Öyleyse bu nimetin kıymetini bilmeliyiz. Bizi bayrak, sancak ve devlet sahibi yapanlar şu an aramızda değiller. Onlara bu mübarek günlerde rahmet okumamız gerekir. Mekânları cennet olsun demekse söyleyeceğimiz en güzel dua olur.

Bayram günlerini nasıl geçirmeliyiz?
ADETLERİMİZİ UNUTURSAK, BİZDE MEZARLARDA UNUTULURUZ
On5yirmi5 aracılığı ile bütün saygıdeğer vatandaşlarımıza şunu iletmek istiyorum; Rahmetli Sakıp Sabancı Bey, vefat etmeden evvel, her bayram öncesi televizyona çıkardı ağzını doldura doldura “Gardaşlarım sakın bayramın birinci günü evinizi kapatmayın” derdi. Bayramlar tatil mevsimleri değildir. Bayramlarda dinlenip, tatil yapacağız ama hiç olmaz ise bayramın birinci gününde bizi adam yerine koyup da gelip ziyaret etmek isteyen insanlara kapımızı kapatırsak bunun bayramla alakası yoktur. Bu tamamen tatil olur. Onun için Müslümanlar kendi adetlerini- ananelerini yaşatmalılar. Yarın neslimiz bunları unutursa, yarın bizde mezarlarda unutulmuş olacağız. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme