Amerika’yı rahatsız eden kitap çıktı

Kitap
Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonda görev almış Amerikalı eski bir deniz komandosunun operasyonun detaylarını anlattığı "No Easy Day" adlı kitap ABD’de piyasaya sürüldü. El Kaid...
EMOJİLE

Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonda görev almış Amerikalı eski bir deniz komandosunun operasyonun detaylarını anlattığı "No Easy Day" adlı kitap ABD’de piyasaya sürüldü.

El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonda görev almış Amerikalı eski bir deniz komandosunun operasyonun detaylarını anlattığı "No Easy Day" adlı kitap ABD’de piyasaya sürüldü. Pentagon Sözcüsü Little, "Kitap, gizli ve hassas bilgiler içeriyor" dedi.
Ülkede daha piyasaya çıkmadan yoğun tartışmalara neden olan kitap, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), operasyonu icra eden ABD özel birlikleri "Navy Seals"dan emekli olmuş, gerçek adı "Matt Bissonnette" olan ancak "Mark Owen" takma adını kullanan yazara ve onunla birlikte hareket eden kişilere karşı dava açmayı düşündüğü yönündeki uyarılarına rağmen bugün kitapçıların raflarında yerini aldı.

Kitabın aslında 11 Eylül’de piyasaya sürülmesi planlanıyordu ancak Dutton Yayınevi, kitabın yayın tarihini bir hafta erkene 4 Eylül’e çekmişti. Kitaba yönelik önceden siparişler, kitabı Amazon’un en çok satanlar listesinde 1 numaraya yükseltti. Kitabın baskı sayısı ilk başta 200 bin adet olarak planlandı. Yoğun talep nedeniyle baskı sayısı 575 bin adete çıkarıldı.
Kitabın sınırlı sayıdaki kopyası, kitap daha yayımlanmadan kamuoyuna sızdı, içeriğine dair haberler de medyada yer aldı.

CNN’in haberine göre, Bissonnette kitapta, Bin Ladin’in, evin üst katındaki zifiri karanlık koridorda kafasından vurulduğunu, o anda Bin Ladin’in silahlı olup olmadığının bilinmediğini ileri sürdü. Zifiri karanlıkta merdivenlerden üst kata çıkarken öndeki asker tarafından iki el ateş edildiğini yazan Bissonnette, en öndeki askerin koridorun sağ tarafındaki bir kapıdan kafasını uzatan bir erkek gördüğünü ancak kurşunların hedefe isabet edip etmediğini bulunduğu yerden tespit edemediğini ifade etti.

Bissonnette, özel birliğin, bu kişiyi, peşinden gittikleri yatak odasında, kafasının sağ tarafında bir kurşun deliğiyle kan gölü içinde yatarken bulduğunu belirtti.
"SİLAHSIZDI"

Matt Bissonnette, kitabında Bin Ladin’in ölüm anını şöyle aktardı: "İki kadın, adamın bedeninin üzerine kapanmış ağlıyordu. Öndeki asker, kadınları odanın bir köşesine doğru uzaklaştırdı. Sonra diğer askerlerle silahlarını hala can çekişen adama yönelttiler ve hareketsiz kalana dek birkaç kez ateş ettiler. Adamın Bin Ladin olduğundan emin olmak için yüzündeki kanı sildiler. Daha sonra oda aranırken kapı aralığına saklanmış iki silah bulundu. Ancak silahlara dokunulmamıştı."
Amerikalı yetkililer ise operasyondan sonraki açıklamalarında, askerlerin Bin Ladin’i yatak odasına kaçtıktan sonra, silaha uzanabileceği gerekçesiyle vurduğu bilgisini vermişlerdi.

PENTAGON: "KİTAP, GİZLİ BİLGİLER İÇERİYOR"

Pentagon Sözcüsü George Little, günlük basın brifinginde kitapla ilgili sorular üzerine, Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonu anlatan kitabın gizli ve hassas bilgiler içerdiğini söyledi.
Little, "No Easy Day" adlı kitaba ilişkin yapılan gözden geçirme işlemi sonucunda, kitabın "hassas ve gizli" bilgiler içerdiği kanaatine varıldığını belirtti.

Yazarın, ABD Hükümeti ile imzaladığı gizlilik anlaşmaları gereği, yayımlanmadan önce kitabı Pentagon’un bilgisine sunması gerektiğini ancak bunu yapmayarak anlaşmaları ihlal ettiğini kaydeden Little, Pentagon’un yazara karşı ne gibi yasal işlemler başlatabileceği hususunu gözden geçirdiğini söyledi.
Little, Pentagon’un, kitabın Amerikan askeri tesislerinde satışının durdurulması yönünde bir talimat vermediğini de ifade etti.

Dünya Bülteni

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme