Navlun Nedir?

Sektörler
Birçok ülkeye lojistik ve Katar nakliye hizmeti veren Hiper Lojistik sizler için “Navlun nedir? Nasıl Hesaplanır?” sorularını yanıtladı. Navlun nedir? Deniz ve nehir yolu taşımacılığında navlun terimi...
EMOJİLE

Birçok ülkeye lojistik ve Katar nakliye hizmeti veren Hiper Lojistik sizler için “Navlun nedir? Nasıl Hesaplanır?” sorularını yanıtladı.

Navlun nedir? Deniz ve nehir yolu taşımacılığında navlun terimini sıklıkla duyuyoruz. Taşımacılık sektörü tüm dünyada yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Navlun terimi eski zamanlarda denizyolu taşımacılığında kullanılsa da günümüzde karayolu, havayolu ve demiryolu taşımacılığında da tercih edilmektedir. Navlun ne demektir? Navlun nakliye bedelidir. Günümüzde tüm taşıma alanlarında kullanılan navlun bedeli, yükü taşıtan ya da yükü teslim alan kişi tarafından ödenir. Bu durum Almanya nakliye işlemi dâhil olmak üzere tüm işlemler için geçerlidir.

Navlun Sözleşmesi Nedir?

Navlun Sözleşmesi ile bedelin kimin tarafından ödeneceği belirlenmektedir.

 • ”Freight Collect” navlun ödemesinin alıcı tarafından ödeneceğini gösterir.
 • ”Freight Prepaid” ise navlun bedelinin ihracatçı tarafından ödeneceğini gösterir.

Navlun sözleşmesinde yer alan bu iki terim belge ve sözleşmeler içerisinde yer alır. Navlun sözleşmesinde bulunması gereken diğer konular şu şekildedir;

 • Taşıma gerçekleştiren şirketin taşıma kabul belgesini elinde bulundurması,
 • Malın, belirlenen taşıma türüne elverişli olması,
 • Seçilen taşıma türüne uygun sevkiyat uygulamasının yapılması,
 • Taşıma yapılacak aracın temin edilmesi gerekir.

Navlun sözleşmeleri yapılırken iki tarafın da konudan haberdar olması gerekir. Bu sözleşmeler karşılıklı kabul ile sağlanır. Taşımacılığın standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için azı bilgilere yer verilmelidir. Bu bilgiler;

 • Firma iletişim bilgileri,
 • Yük sayısı,
 • Çıkış ve varış noktası,
 • Taşıma şekli,
 • Teslim şekli,
 • Sözleşme tarihi,
 • Taşınacak malın cinsi,
 • Tonaj oranı,
 • Ödeme durumu,
 • Yüklerin taşıma şartları gibi bilgilerin verilmesi gerekir.

Navlun Bedeli Hesaplaması

Navlun hesaplaması yapmak için ilk olarak taşıma türünün tespit edilmesi gerekir. Her taşıma durumunun navlun türü değişiklik gösterebiliyor.

Havayolu Taşımacılığı Navlun Hesaplama

Havayolu taşımacılığı hızlı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Değerli eşyalar için ideal taşımacılık uygulamalarından bir tanesidir. Navlun hesaplaması yapmak için ilk olarak hacimsel ağırlığın hesaplanması gerekiyor.

Karayolu Taşımacılığı Navlun Hesaplama

Karayolu taşımacılığı, geniş taşımacılık ağı ve esnekliği ile sıklıkla tercih edilir. Karayolu taşımacılığı navlun hesaplaması yapılırken, mesafe ve piyasa koşullarına bakılır.

Denizyolu Taşımacılığı Navlun Hesaplama

Denizyolu taşımacılığı, hacimsel olarak büyük yükler için tercih edilir. Navlun hesaplamalarında yükün hacimsel ağırlığı ve mesafe kriterleri baz alınmaktadır.

Navlun Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

İthalat ve ihracat yapan firmalar için navlun önemli konulardan bir tanesidir. Ürün maliyeti, satış fiyatı ve gönderileceği ülke gibi kriterler baz alınarak navlun hesaplaması gerçekleştirilir. Navlun fiyatlarını etkileyen faktörler şu şekildedir;

Hacim ve Ağırlık

Yükün hacmi navlunu doğrudan etkiler. Yüklerin bir konteyneri doldurup doldurmadığı fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynar.

Güzergâh

Güzergâh, navlun maliyetini etkileyen faktörlerden biridir. Sık tercih edilen güzergâhlarda navlun maliyetleri düşecektir.

Konteyner Cinsi ve Özellikleri

Yüklerin taşınması için tercih edilen konteynerlerin cinsi ve özellikleri, navlun hesaplamasında belirleyici kriterlerden bir tanesidir.

Taşıma Süresi

Taşıma süresi navlun fiyatlarını etkileyen konulardan bir tanesidir Hiper Lojistik tüm taşımacılık türlerinde en kaliteli hizmeti sizlere sunabiliyor. Bu konuda uzman kadrosu ve operasyon ekibi, ekonomik taşımacılık çözümleri sunuyor. Katar nakliye konusunda kaliteli hizmetten yararlanmak isterseniz firma ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

KAYNAK: Navlun Nedir?