Sorun İş Değil Mesleksizlik

Kişisel Gelişim
Yapılan araştırmalar, gençlerin üniversite eğitimi sonrası için ‘işsiz kalma kabusu’ yaşadığını gösteriyor. Ancak uzmanlara göre Türkiye’de asıl sorun sanıldığı gibi işsizlik değil, ...
EMOJİLE

Yapılan araştırmalar, gençlerin üniversite eğitimi sonrası için ‘işsiz kalma kabusu’ yaşadığını gösteriyor. Ancak uzmanlara göre Türkiye’de asıl sorun sanıldığı gibi işsizlik değil, mesleksizlik.

Gençlerin, kariyer hedeflerine ve sektörelerin ihtiyaçlarına yönelik eğitim alamaması…

İşsizlik oranlarının ümitsizliğe yol açtığı bu günlerde, yapılan istatistiki çalışmalar gösteriyor ki, Türkiye’deki en önemli sorun ‘işsizlik değil mesleksizlik’. İyi bir kurumda mesleki eğitim almış, sanayi ve hizmet sektörlerinin, istihdam edeceği kişilerde aradığı bilgi ve beceriler ile donatılmış bireyler, daha öğrenim döneminde fark edilerek, işe yerleştiriliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu METGEM projesi kapsamında ‘Haftada İki Gün İşyerinde Eğitim’ programını uyguluyor. Sistem sayesinde öğrenciler, danışmanlarıyla birlikte belirlemiş oldukları kariyer hedefleri doğrultusunda, haftanın iki günü, anlaşmalı işyerlerinde eğitim alıyor. Kredili ders niteliğinde olan bu eğitimler, öğrenciler mezun olurken diplomaları ile birlikte verilen transkriptde de yer alıyor. Akademik İngilizce‘nin yanı sıra her programa özel hazırlanmış mesleki İngilizce eğitimiyle öğrenciler uluslararası yeterlilik kazanıyor. Yüksekokul bünyesinde ‘İş Ofisi, Kariyer Ofisi ve Mezun Ofisi’ de var. Öğrenciler bu birimlerden önce staj yeri, sonra iş bulma konusunda destek alıyor. Ayrıca asistan öğrenci olarak çalışıp para da kazanabiliyor.

Hedefi bankacılık veya aracı kuruluşlar olan öğrencilere, ‘Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Müşteri Temsilciği Lisansı Sınavı Hazırlık Kursu’ ücretsiz veriliyor.

SEKTÖRLE İÇ İÇE EĞİTİM

Uygulamalı eğitim kampusta da sürüyor. Eğitim programları ise uzmanlar tarafından denetleniyor ve böylece sektör liderleri öğrenciler ile bir araya gelme imkanına sahip oluyor. Öğrenci projeleri de desteklenip hayata geçiriliyor.

SERTİFİKA TAKVİYESİ DE VAR

Öğrenciler eğitimlerine devam ederlerken sektörde uzman kişiler tarafından verilen mesleki eğitim ve kariyer sertifika programlarına katılıyor. Aynı zamanda ECDL test merkezi olan Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda bilgisayar ile ilgili bölümlerde okuyan öğrencilere verilen ECDL eğitimleri ve sınavlar sonucunda verilen EDCL Sertifikaları, Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli. Bu sertifaka sadece Türkiye değil, yurtdışın da iş bulabilme imkanı yaratıyor.

Meslek liseliye, başarıya burs desteği

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu‘nda, meslek liseleri mezunlarına yüzde 25 mesleki teknik eğitim bursu veriliyor. 1’inci sınıftan 2’nci sınıfa geçerken not ortalaması 3,50 – 3,79 arasında olan öğrencilere yüzde 25, not ortalaması 3,80-4,00 arasında olan öğrencilere de yüzde 50 burs veriliyor. Yüksekokuldan Bahçeşehir Üniversitesi Lisans Bölümlerine dikey geçiş yapanlara yüzde 25 indirim uygulanıyor. Önlisans bölümü birincisine yüzde 100, ikincisine yüzde 75, üçüncüsüne de yüzde 50 burs sağlanıyor.

Sınır ötesi mesleki eğitim şansı

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri, gerek dil eğitimleri, gerekse mesleki gelişimleri için yurtdışında düzenlenen yaz okullarına katılabiliyor. Öğrenciler ayrıca, önlisans programlarından mezun olduklarında, yurtdışındaki anlaşmalı üniversitelerde lisans eğitimlerine (2+2 programına) devam edebiliyor. Böylece, Bahçeşehir Üniversitesi’den aldıkları önlisans diplomalarını kaybetmeden, ilgili yabancı okulun lisans diplomasına da sahip olabiliyorlar. Anlaşmalı üniversiteler, Kent State University (Ohio, USA), Kansas State University (Kansas, USA), Fort Hayes State University (Kansas, USA) ve Arkansas State University (Jonesboro, USA). Ayrıca okulun Hong Kong Polytechnic University, ve Centennial College ile işbirliği çalışmaları devam ediyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme