Otomotivde İki Dilde Eğitim

Kişisel Gelişim
Otomotivin kalbi Bursa’da, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından yaptırılan, alanında Türkiye’nin ilk ve tek olduğu belirtilen Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi‘nin 21 milyon lir...
EMOJİLE

Otomotivin kalbi Bursa’da, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından yaptırılan, alanında Türkiye’nin ilk ve tek olduğu belirtilen Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi‘nin 21 milyon liraya mal olacağı bildirildi. UİB Başkanlar Kurulu Başkanı ve Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) Başkanı Ferit Sünneli, Türkiye’de otomotiv sektörüne birçok üniversitenin mühendis anlamında eleman yetiştirdiğini belirterek, ‘Ön lisans eğitimi bile var. Ancak lise düzeyinde özellikle ara eleman yetiştiren okul Türkiye’de yok. Otomotiv sektörünün de asıl ihtiyacı bu. Mühendis ararken kolay buluyoruz ancak ara eleman bulmak çok zor’ dedi.

EĞİTİME YÖN VERME ARAYIŞI

Sünneli, ilgili sivil toplum örgütleri, endüstrinin ileri gelenleriyle yapacakları toplantılarda eğitime yön verilebileceğini anlatarak, şunları kaydetti: ‘Talep edilen özelliklerde ara eleman için bazı ilave dersler konulabilir. Yabancı dili İngilizce olacak ama ikinci bir dilde de eğitim vermeyi planlıyoruz”.

6 alanda eğitim var

Verilen bilgilere göre Bursa’da yaptırılan lise, 720 öğrenci kapasiteli olacak. 24 derslikli olacak lisede 6 adet tam donanımlı meslek laboratuvarı yapılacak. Bilişim teknolojileri, elektrik-elektronik, endüstriyel otomasyon, makine teknolojisi, metal teknolojisi ve motorlu araçlar teknolojisi dallarında eğitim görecek öğrencilerin, sektörün istediği düzeyde donanımlı ara eleman yetişebilecek.