İngilizce İçin Geç Kalma

Kişisel Gelişim
Yaz tatilini yurtdışında dil eğitimiyle değerlendirmek isteyenler için geri sayım başladı. Yurtdışında dil okullarına başvuruların iki ay önceden yapılması gerekiyor.  Önce Türkiye’de bir y...
EMOJİLE

Yaz tatilini yurtdışında dil eğitimiyle değerlendirmek isteyenler için geri sayım başladı. Yurtdışında dil okullarına başvuruların iki ay önceden yapılması gerekiyor. 

Önce Türkiye’de bir yıl kursa giderek başlangıç düzeyinden orta seviyeye geldim. Ardından İngiltere’de beş haftalık programa katıldım. Hayatım değişti diyebilirim…” Bu sözler Londra’daki Hampstead School of English isimli dil okuluna giden Yurdanur Saral’a ait. İş hayatının vazgeçilmezlerinden biri olan İngilizce için yurtdışında dil okuluna devam eden Saral, lisan eğitiminin yanı sıra günlük yaşantısında da dil öğrenmeye devam ediyor.  Yurtdışında onun gibi dil eğitimi almak için bulunan birçok genç var. Çünkü iş hayatına rakiplerinize fark atarak başlamanın en iyi yolu ise İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak ve orada bir dil okuluna gitmekten geçiyor.

En son Las Vegas’ta açılan şubesinin yanı sıra Londra ve Toronto’da da şubeleri bulunan Time Education Group Proje Koordinatörü Aysel İnci, temel düzeyde İngilizce bilenlerin yurtdışındaki okullara kabul edilebildiğini söylüyor. Bu seviyede başlayanların altı ayda güçlü bir İngilizce’ye sahip olabileceğini belirten İnci, orta seviyede bilgisi olanların iki veya üç ayda akıcı bir İngilizce konuşulabileceğini belirtiyor. Yaz tatilini yurtdışında geçirmenin lisan bilgisini pekiştirme ve dilin matematiğini kavrama olanağı sağladığını söyleyen Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği (UED) Başkanı Gülçin Taşkın da bu dönemin farklı bir kültürde kişisel beceri geliştirmek ve özgeçmişte referans oluşturmak açısından da önem taşıdığını vurguluyor.

İhtiyaca göre program
Yaz okullarının dil eğitiminde tamamlayıcı bir unsur olduğunu belirten British Side Eğitim Danışmanlığı Müdürü Pelin Akçay ise “Herkesin ihtiyacı farklıdır ve bu ihtiyaca yönelik programlar kişiyi hedefe ulaştırır” diyor. Akçay, eğitimlerini İngilizce sürdürecek öğrencilere genel programlar yerine akademik programları öneriyor. Genel dil eğitimi, iş İngilizcesi, TOEFL ve IELTS hazırlık, hukuk İngilizcesi gibi seçeneklerden kişiye uygun olanın belirlenmesi gerekiyor.

Yaz okulu programları arasında yabancı dil hazırlık seviyesindeki öğrencilere, lisan bilgisini canlandırmak isteyenlere, çeşitli sınavlara hazırlananlara uygun seçenekler var. Programlar ise 12 ila 18 yaş arası ve 18 + yaş grubuna yönelik. Yaz okulu programları ders, tatil ve eğlenceyi içeren bir paket olarak sunuluyor. Okul seçerken eğitimin kalitesi, ders saatleri ve öğretmenlerin kalitesi oldukça önemli. Konuşma sınıfları, programlar ve gezi fırsatlarını sormak faydalı oluyor. Özellikle kısa süreli katılanların, konuşmanın yoğun olduğu programları seçmesi tavsiye ediliyor.

Eğitim ücretleri seçilen okula, programa ve eğitim süresine göre değişiklik gösteriyor. Bir aylık eğitim, konaklama, kayıt ücreti, havaalanı karşılama ve vize başvuru ücreti dahil olmak üzere yaklaşık dört bin TL’yi buluyor. 18 yaş altındaki öğrencilerin üç haftalık eğitimi için İngiltere’de konaklama dahil bin ila iki bin 670 sterlin arasında değişen ücretler söz konusu. Örneğin English Time dil okulunun Londra’daki merkezinde üç ay için eğitim bin 190 sterlin, konaklama bin 980 sterline mal oluyor. Las Vegas’daki merkezinde yine üç aylık eğitim bin 190 dolar, konaklama ise bin 950 dolar tutuyor. Tüm ülkeler için genel olarak; havaalanı karşılama 40 – 100 euro, gidiş geliş olması durumunda 75 – 200 euro, kayıt ücreti ise 50 – 150 euro civarında.

İngiltere ise yaşam giderleri en pahalı ülke olarak dikkat çekiyor. Bu ülkede yaşamak için aylık 300 – 600 sterlin civarında bütçe ayrılması tavsiye ediliyor. Üstelik İngiltere, 1 Nisan 2009 tarihi itibaren vize başvurularında puana dayalı sisteme geçti. Bu nedenle öğrenci vizesi için en az 40 puan gerekiyor. Bunun 30 puanını almak için İngiliz İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan bir dil okulundan sertifikaya sahip olmak gerekiyor. Kalan 10 puanı almak içinse öğrencinin hesabında eğitim ücretinin yanı sıra her ay için 800 sterlin bulunması isteniyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme