Geleceğin Mesleği İçin…

Kişisel Gelişim
Matematiksel yöntemlerle biyolojik veriler üzerinde inceleme ve araştırma yapan bir bilim dalı olan “Biyoenformatik” hastalıklara neden olan gen bozukluklarının bulunması, çeşitli hastalık...
EMOJİLE

Matematiksel yöntemlerle biyolojik veriler üzerinde inceleme ve araştırma yapan bir bilim dalı olan “Biyoenformatik” hastalıklara neden olan gen bozukluklarının bulunması, çeşitli hastalıklarda etkin olacak ilaçların tasarlanması ve ilaçların bünyedeki etkilerinin incelenmesi gibi birçok ihtiyacın karşılanmasını sağlıyor.

İşte İnsan’ın haberine göre, geleceğin mesleği olarak görülen ve son 2 yıldır açıklanan meslekler arasında ilk 10 listesinde yer alan “Biyoenformatik” konusunda, biyoteknoloji firmaları, dünyanın önde gelen üniversiteleri ve bu alanda araştırma yapan enstitülerin çalışmaları hızla devam ediyor. Türkiye’de, ilk kez Kadir Has Üniversitesi’nde “Hesaplamalı Biyoloji ve Biyoenformatik” yüksek lisans programı ile başlatılan çalışmalar, “Biyoenformatik ” lisans programı ile devam ediyor.

Dünyada ve Türkiye’de Biyoenformatik çalışmalarına yönelik artan iş potansiyeli ve şirket sayıları bu bölümü tercih eden öğrencilere Biyoteknoloji şirketleri, Ar-Ge yapan ilaç firmaları, genetik araştırma merkezleri, adli tıp, tarım ve tıp fakülteleri araştırma birimleri, enerji ve sigortacılık sektörlerinde kariyer yapma imkanı sağlıyor.

Ar-Ge bütçelerini rahatlatacak

Dünya genelinde ilaç geliştirmeye yönelik yapılan Ar-Ge harcamaları yılda 6 milyar dolar civarında. Ancak bu harcamaların yüzde 80’i araştırılan ilacın aranan ilaç olmaması şeklinde sonuçlanıyor. “Biyoenformatik” yöntemi sayesinde yapılabilen hesaplamalı ilaç tasarımı ile, ilaç sanayindeki Ar-Ge harcamaları büyük oranda azalarak, bilgisayar simülasyon teknikleri ve bilgisayarların gelişmiş hesaplama kapasiteleri sayesinde bir ilacın aranan nitelikleri sağlayıp sağlayamadığı saatler içerisinde görülebilecek.

İnsan vücudunun kişiden kişiye değişen ilaçlara olan tepkisi nedeniyle genel amaçlı ilaçlar kimi hastaları iyileştirirken, kimi hastaları iyileştirmek yerine daha da kötüleştirebiliyor. “Biyoenformatik” ile yakın bir gelecekte kişilerin genetik yapısı anında analiz edilerek sadece o kişiye özel ilaçların üretilmesi artık hayal olmaktan çıkacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme