Diplomadan Sonra Şimdi Sıra İşte!

Kişisel Gelişim
İş tecrübesi olmayan yeni mezunları meslek sahibi yapmayı vaat eden MBIS, 2010 yılı içinde 100 genci danışman olarak işe almayı planlıyor. İşte Elif Akın’ın haberi… Üniversiteden mezun ya ...
EMOJİLE

İş tecrübesi olmayan yeni mezunları meslek sahibi yapmayı vaat eden MBIS, 2010 yılı içinde 100 genci danışman olarak işe almayı planlıyor. İşte Elif Akın’ın haberi…

Üniversiteden mezun ya da olmak üzere olan gençlerin ‘iş bulabilecek miyim?’ kaygısı artarak büyüyen bir sorun. Ancak MBIS’in gençlerin içine su serpecek bir teklifi var. “Danışman Yetiştirme Programı” adı verilen bir işe alım programı başlatan şirket yöneticileri bu sayede iş ve SAP tecrübesi bulunmayan 100 genci istihdam edecek. Üniversitelerin fen, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olanların başvurabileceği program kapsamında lojistik, finansal ve teknik alanlarda görevlendirilecek danışmanlar yetiştirilecek. Başvuru için ise adayların ik@mbis.com.tr adresine CV göndermeleri yeterli.

İş gücü yeterli değil

Türkiye’deki iş yazılımı uygulama şirketlerinden ve SAP’nin ilk Gold Partner’i MBIS’in Genel Müdürü Murat Tekmil, Türkiye’de kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı ihtiyacı olan binlerce şirket olduğunu söylüyor.

“ERP yazılımlarını şirketlere uygulayacak danışman gereksinimi her geçen gün artıyor” diyen Tekmil, bu alanda yetişmiş eleman azlığından Türkiye genelinden gelen yeni proje taleplerine yetişmekte zorlandıklarını vurguluyor. SAP programını kullanmaya başlayan her şirkette 8-10 kişilik istihdam yaratıldığının altını çizen Tekmil, 2014 yılına kadar Türkiye’deki mevcut –ortalama- bin 500 danışmanın yetmeyeceğini söylüyor.

Elemeler CV üzerinden

Kendi kurum kültürlerini ve çalışma prensiplerini sıfırdan öğretmek için özellikle yeni mezun gençleri kadrosuna katmak isteyen MBIS yöneticileri, eğitimlere katılacak adayları CV’lerine bakarak seçecek. Bu aşamada üniversitede alınan dersler, not durumu, yürütülen projeler ve yabancı dil bilgisi etkili olacak. Temmuz ayında İstanbul’da düzenlenmesi planlanan eğitimler ise yaklaşık iki ay sürecek. Bu süre sonunda yapılacak sınavı geçenler MBIS’te çalışmaya hak kazanacak. “Dahi ve dinamik gençler istiyoruz” diyen Murat Tekmil, Türkiye çapında başlatılan proje için şimdiye kadar 200’e yakın CV aldıklarını belirtiyor. Hedef ise son başvuru tarihi 30 Haziran’a kadar iki ila 10 bin arasında CV toplamak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme