Sözleşmelilere Tayin Müjdesi!

İş Dünyası
Sağlık-Sen eş durumu nedeniyle tayin bekleyen 4/B’lilerin başvurularının önümüzdeki günlerde alınmaya  başlanacağını duyurdu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşen Sağlık-Sen Genel Baş...
EMOJİLE

Sağlık-Sen eş durumu nedeniyle tayin bekleyen 4/B’lilerin başvurularının önümüzdeki günlerde alınmaya  başlanacağını duyurdu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşen Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, becayiş ve sağlık mazereti  tayininden sonra 2010 Haziran ayında yapılması öngörülen eş durumu tayini başvurularının da bu ay içinde  alınmasını sağladıklarını söyledi.

Kaçar, sözleşmeli personeli çakılı kadro konumundan kurtaracak önemli çalışmalar da yürüttüklerini kaydetti.  Kaçar, eş durumu tayini bekleyen 4/B’lilerin başvurularının Eylül ayı içinde, 4924 kapsamında çalışanların eş ve  mazeret tayini başvurularının ise 2010 Ocak ayı içinde alınacağını açıkladı.

Bakan Akdağ’a, Bakanlığa personel alımı öncesinde sözleşmeli personele nakil hakkı tanınması talebiyle  gittiklerini belirten Kaçar, "Bu talebimiz üzerinde Sağlık Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı  çalışmaktadır. Nakil hakkının önünde herhangi bir yasal engel bulunmuyor.

Bakanlığın destek verdiği nakil hakkının gerçekleşmesi halinde sözleşmeli personeli çakılı kadro konumundan  kurtarmaya dönük önemli bir adım atılmış olacaktır" dedi.

Sağlık-Sen olarak sözleşmeli-kadrolu ayrımını ortadan kaldırma mücadelesi verdiklerinin altını çizen Kaçar,  "Sözleşmeli personel sorunları toplu görüşme masasında da, hukuksal alanda da, eylemlerimizde de öncelikli  konumuz olmuştur. Sözleşmeli personel mevzuatını tek çatı altında toplayan ve kadrolularla aynı hakları içeren  yasa taslağı da önemsediğimiz ve yakın zamanda sonuç almayı beklediğimiz bir çalışmadır. Biz sorunlardan nemalanan değil çözüm arayan bir sendikayız. Eş ve sağlık mazereti tayin hakkı da, becayiş hakkı da nakil hakkı da bu arayışımızın yansımasıdır" diye konuştu.