Şimdi Çobanlık Gözde

İş Dünyası
Her geçen gün tırmanan ve giderek içinden çıkılmaz hale gelen işsizlik sorunu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha fazla hissediliyor. Her yıl mevsimlik işlerde çalışarak kışa hazırlan...
EMOJİLE

Her geçen gün tırmanan ve giderek içinden çıkılmaz hale gelen işsizlik sorunu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha fazla hissediliyor. Her yıl mevsimlik işlerde çalışarak kışa hazırlanan binlerce kişi, Çukurova ve büyükşehirleri tercih ederken, bazıları da tam aksine doğuya yöneliyor. Diyarbakır’da ikamet eden bir işsiz bir genç, iş bulamadığı için Bingöl’e gelerek aylık 1500 TL’ye çobanlık yapıyor. Bingöl dağlarında ücret karşılığı sürüleri otlatan Zeki Duman (32), inşaat işi başta olmak üzere birçok işte çalıştığını ve en son yapacak iş bulamadığı için çare olarak çobanlığı seçtiğini söylüyor.

Diyarbakır’dan Bingöl’ün Karlıova ilçesine gelen Duman yaklaşık iki ay önce Bingöl’e geldiğini ve göçebe ailelere ait koyun sürüsüne çobanlık yaptığını ifade ediyor. Evli ve iki çocuk babası olduğunu aktaran Duman, “Geçimimi çobanlık yaparak sürdürüyorum. Daha önce Diyarbakır’da bu işi yapıyordum. Bu yıl orada iş bulamadım. Göçebeler iki ay sonra sıcak bölgelere gidecekleri için benimde işim bitiyor” diye konuştu.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme