PPRC ve HDPE Boru Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İş Dünyası
İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelerin doğal bir sonucu olarak plastik boru kullanımı atık su, temiz su, tarımda akıllı sulama, drenaj ve doğal gaz dağıtım şebekeleri gibi birçok farklı alanda kullanı...
EMOJİLE

İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelerin doğal bir sonucu olarak plastik boru kullanımı atık su, temiz su, tarımda akıllı sulama, drenaj ve doğal gaz dağıtım şebekeleri gibi birçok farklı alanda kullanılır. Dünya genelinde her yıl ortalama %6 ila %7 oranında kullanım artışının söz konusu olduğu plastik boru üretiminde Fırat Boru sektörünün önde gelen isimlerinden biridir.

PPRC ve HDPE Boru (Kompozit) Nedir?

PPRC boru “Polipropilen Random Copolimer” ham maddesinden üretilir. PPRC boru malzeme olarak pürüzsüz ve kaygan bir yapıya sahiptir. Fırat kompozit boru PR-P (Polipropilen Random Copolimer) ham maddesiyle cam elyaf takviyeli polipropilen ham maddelerinin birleşiminden üretilir. Hijyenik olması, kireçlenme ve paslanma gibi durumların söz konusu olmamasının yanı sıra sunduğu montaj kolaylığı ile de bina içi sıcak ve soğuk su tesisatlarında en sık kullanılan çözümdür. Fırat PPRC boru modelleri; TS 9937, TSEN ISO 15874, DIN 8077, DIN 8078, DVGW W544 gibi ulusal ve uluslararası kalite standartlarına uygun olarak imal edilir. Her tür bina içi soğuk ve sıcak su tesisatında kullanılan Fırat PPRC boru Tip-3 olarak adlandırılan ham maddeden (PP-R) imal edilir.

Fırat HDPE boru ise “High Density Polyethylene (HDPE)” adı verilen bir hammaddeden üretilir. Petrolden elde edilen HDPE yüksek yoğunluklu polietilen bir malzeme olarak bilinir. Yüksek ısı ile eritilebilen ve çatlak ilerleme direnci çok yüksek olan bir boru türüdür.

PPRC ve HDPE Boru Nerelerde Kullanılır?

PPRC boru havalimanı, konut, villa, okul, stat, AVM, belediye ve kamu binaları, residence, metro ve otel projelerinde güvenli bir şekilde kullanılabilir. 20 derecede ve 25 ATÜ basınçta 50 yıl çalışma ömrü olan PPRC borular -20 ila +95 derece aralığındaki sıcaklıklarda kullanıma uygundurlar. Bununla birlikte boru içindeki akışkanların donma derecesine uygun olacak şekilde izolasyon uygulanması gerekir.

Alüminyum folyolu PPRC borularda folyo soyma işleminden sonra, kaynak mesafesinde folyo parçacıklarının kalmamasına özen gösterilmelidir. Eğer 30 derece üzerinde dönüşlerde kullanım söz konusuysa 45 derecelik dirseklerin kullanılması ihmal edilmemelidir. Metalli ek parça uygulamalarında aşırı sıkmalardan kaçınmaya ve kendir yerine teflon bant kullanılması gerekir. Boruların kesimi sırasında boru eksenine dik yönde kesim yapılmalı ve keskin boru makası kullanılmalıdır. Kesim yerinden çatlayan borularla ek parçaları kullanılmadığı gibi kirli boru ve ek parçalara kaynak yapmama konusunda dikkatli olunmalıdır. Bağlantılarda konik dişli parçaların kullanılmaması ve boruların her tür çarpma ve darbe etkisinden korunması çok önemlidir. Tesisatın donma tehlikesine karşı korunması gerekliliği kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Yüksek esneme kabiliyetine sahip olan HDPE borular kolay montajlanabilir. Yeraltı hareketlerinden etkilenmedikleri için kırılma riskleri bulunmaz. Denizaltı projelerinde kullanılmaya çok uygun olmalarının nedeni deniz hareketlerinden ve deniz suyundan etkilenmemeleridir. Birleştirme yöntemleri nedeniyle montaj firesi olması söz konusu değildir.

Fırat Boru Kalitesi ile PPRC ve HDPE Boru

Fırat Boru alanındaki deneyimi ile sektörün çıtasını yükselten bir isim olmayı başarmıştır. Farklı özelliklerde PPRC ve HDPE boru üretimi ile çok çeşitli kullanım alanlarına yönelik kaliteli çözümler sunmaktadır. Fırat kompozit boru modelleri sağladığı avantajlar sayesinde inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilir. Kompozit boru fiyatları; ürünün milimine, metresine ve sahip olduğu teknik detaylara göre değişiklik gösterebilir. Ürünler metre üzerinden satışa çıkarılır. Kompozit boruların çapı arttıkça fiyatlarında da bir yükseliş meydana gelir. Ürünlerin kalınlığı da daha fazla malzeme kullanımı nedeniyle fiyat artışına neden olabilir. Toplu alımlarda genellikle kompozit boru fiyatları daha ekonomik rakamlarda olmaktadır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme