Nerede O Eski Meslekler?

Şapçılık nedir bileniniz var mı? Ya da haratçılık, derbağcılık, köşkerlik, külekçilik… Bunların her biri şimdilerde tamamen unuttuğumuz mesleklerin adı. İşte tam 38 kaybolan mesleğin son ustaları İstanbul Ticaret Odası‘nın son prestij yayını Kaybolan Meslekler ve Son Ustalar kitabında bir araya geldi.
 
Ressam ve yazar Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu‘nun yıllardır büyük emeklerle hazırladığı ‘Kaybolan Meslekler ve Son Ustalar’ adlı kitabı İTO prestij yayınları aracılığıyla okuyucuyla buluştu. Teknoloji her geçen gün değişiyor gelişiyor. Bununla birlikte değişen üretim biçimleri geleneksel mesleklerin kaybolmasına neden oluyor. Teknolojinin henüz ulaşamadığı yerlerde ise bu meslekler son ustaları ile tarihteki yerlerini almaya hazırlanıyor. Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu, ‘Kaybolan Meslekler ve Son Ustalar’ adlı kitabında kaybolan bu meslekleri ve onların son ustalarını ağırlıyor ve tarihe not düşüyor. Bir başka deyişle onların unutulmalarına izin vermiyor. Kitabın her sayfasında Anadolu’nun ne kadar zengin bir kültüre sahip olduğunu bir kez daha görüyoruz. Geleneksel ticari ilişkilerimizi ve üretim ilişkilerinde bugüne gelinirken geçtiğimiz yolları daha iyi algılıyoruz. Ahilik geleneğinin ve lonca sisteminin izlerini sürerken, dayanışmayı tevekkülü teneffüs ediyoruz kitabın sayfalarında. Göz nuru ve emekle değerlenen bu üretim biçimlerini tanıyor ve bunun ne kadar değerli olduğunun ayırdına varıyoruz bu kitapla. Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu’nun yazdığı ve resimlediği kitap, kültürel tarihimize de ışık tutuyor ve üretim biçimindeki değişikliğe, teknolojiye karşı direnemeyen bu mesleklerin genç kuşaklarla tanıştırılmasında önemli bir başvuru kaynağı olarak kütüphanelerimizdeki yerini alıyor.

SERGİSİ TEMMUZA KADAR AÇIK

Kitapla aynı adı taşıyan, kaybolan mesleklerin resimlerinin bulunduğu sergi de İstanbul Ticaret Üniversitesi Eminönü Yerleşkesi Fuayesi‘nde ziyarete açıldı. Sergi, kitapta ele alınan ve günümüze ulaşmayan haratçılık, külekçilik gibi meslek resimlerinden oluşuyor. Sergide ressamın son dönemde yaptığı tabloların yanı sıra, koleksiyonerlerden temin edilen yirmi sekiz tablo bulunuyor. Toplam kırk üç adet resmin bulunduğu sergi 3 Temmuz‘a kadar, pazar günleri hariç her gün saat 10.00 ile 17.00 arası ziyarete açık olacak. Sergide tabloların yanı sıra kaybolan bu mesleklerde kullanılan ve unutulmaya yüz tutmuş araç ve gereçler de meraklısına sunuluyor.