Linkedin nedir? Ne işe yarar?

İş Dünyası
Sosyal ağlar günümüz internet dünyasının en büyük fenomeni. Facebook, Twitter, Google+ derken gün geçmiyor ki yeni bir sosyal ağ veya sosyal medya girişimiyle karşılaşmış olmayalım. Bu alanda bulunan ...
EMOJİLE

Sosyal ağlar günümüz internet dünyasının en büyük fenomeni. Facebook, Twitter, Google+ derken gün geçmiyor ki yeni bir sosyal ağ veya sosyal medya girişimiyle karşılaşmış olmayalım. Bu alanda bulunan bazı siteler daha çok hoşça vakit geçirme ve yeni arkadaşlıklar kurma gibi genel amaçlar için kullanılıyor olsa da diğerlerine göre belirli alanlarda özelleşmiş sosyal ağlar da mevcut. 2003 yılında kurulan Linkedin de bunlardan birisi. Bu yazımızda iş yaşamındaki pek çok profesyonelin kullanıp faydalandığı LinkedIn’i bilmeyenler Linkedin nedir, ne işe yarar, linkedIn nasıl kullanılır gibi orulara cevap vermeye çalışacağız.

Linkedin Nedir?

Linkedin çalışanlar, iş arayanlar ve işverenlerin profesyonel anlamda kullanımı amacıyla tasarlanmış bir sosyal ağ sitesidir. Başka bir ifadeyle LinkedIn’i “link” yani bağlantı oluşturma sitesi olarak da düşünebilirsiniz. Bu siteyi kullanırken aynen Facebook’ta olduğu gibi arkadaş edinebilecekken aynı zamanda meslekdaşlarınızla bağlantı kurup iletişime geçebilirsiniz. Linkedin’de arkadaş bulmak için adres defterinizdeki e-mail adreslerinizi taratıp, defterinizde bulunanlardan Linkedin hesabı olanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Linkedin profesyonel ağlar kurmanıza yarar

Linkedin ne işe yarar?

LinkedIn vasıtasıyla;

  • İş başvuruları yapabilir
  • Yapmış olduğunuz sunumları ve okumuş olduğunuz kitapları paylaşabilir
  • Kişisel blogunuzun reklamını yapabilirsiniz.

 

Linkedin kimi özellikleri ücretsiz olarak kullanıcılarına sunarken, kimi özellikler için kullanıcılarından para talep ediyor. Ücretsiz olarak, profilinize kimin baktığını ve dünya üzerindeki tüm kullanıcıların profillerini görebilirken, paralı olan üyelik hesabına geçerek yapabilecekleriniz arasında;

  • Bağlantınız olmayan kişilerle mesajlaşmak,
  • Nitelikli arama filtreleri oluşturmak ve otomatik arama sonuçlarını göndermek,
  • Profilleri klasörlere kaydetmek,
  • Her hangi bir profile not düşmek veya o profilin ilgilisiyle iletişime geçmek bulunuyor.

 

Yukarıda sayılan imkanlaran faydalanmak için aylık 25 dolardan başlayan bir ücretle bu servise üye olmanız gerekiyor.

 
Ayrıca, Linkedin’de bilgi ve görüş alışverişi amacıyla soru sorup konunun uzmanlarından cevaplar edinebilirsiniz. Benzer şekilde, başkalarının sorularına cevap vererek konuyla ilgili bilgi ve tecrübenizi göstermeniz mümkün. Cevaplarınız beğenildiğinde ise tecrübe puanınız artmakta ve bu şekilde sektördeki insanların dikkatini çekmektesiniz.

Linkedin nasıl kullanılır?

Linkedin’e üye olmak sanıldığı kadar zor değil. doc veya pdf uzantılı özgeçmişinizi (CV) kopyala yapıştır yaparak kolayca profilinize yükleyebiliyorsunuz. Kuracağınız ağın bağlantılarını da sakın tek tek eklemeye çalışmayın. Bunun için kullanımş olduğunuz e-posta hesabındaki kontak listelerini talimatları takip ederek kolayca Linkedin’e yükleyebilirsiniz.

Linkedin Facebook ilişkisi

Facebook günlük hayata dair bir sosyal ağ oluşturmanıza ve video izleyerek, oyun oynayarak, arkadaşlarınızla mesajlaşarak hoşça vakit geçirmenize olanak sağlarken, Linkedin iş hayatına yönelik fırsatlar sunuyor ve kariyer amaçlı kullanılıyor.

Linkedin Twitter ilişkisi

Twitter Linkedin bağlantısı kurabiliyor bu şekilde birinde değişen durum bilginiz diğerinde de senkronize bir şekilde değişiyor.

Prohayat

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme