Kadın memura ‘nöbet’ kolaylığı geliyor

İş Dünyası
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yetkili konfederasyon ve sendikalar arasında yapılan memurların sosyal haklarına yönelik müzakerelerden bir iyi haber de kadın memurlara çıktı. Bakanlık tarafı...
EMOJİLE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yetkili konfederasyon ve sendikalar arasında yapılan memurların sosyal haklarına yönelik müzakerelerden bir iyi haber de kadın memurlara çıktı.

Bakanlık tarafından oluşturulan teknik komisyon, ‘izin süresi’ ve ‘sicil affı’yla ilgili düzenlemelerin ardından kadın memurları ilgilendiren bir talebi de değerlendirdi.

Meclise sevk edilecek

Doğum yapan kadın memurlara sağlanan gece nöbeti ve gece vardiyası konusundaki muafiyet süresinin uzatılması talebini ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına soran komisyon, bu kurumlardan olumlu cevap aldı. Böylece Bakanlık, muafiyet süresini uzatmaya yönelik yeni bir tasarı taslağı hazırladı. Düzenleme Bakanlar Kurulu’nda da olumlu karşılanırsa, diğer sosyal düzenlemelerle birlikte Meclis’e sevk edilecek.

14 aya çıkarılacak

"Devlet Memurları Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı"na göre kamuda çalışan kadrolu, sözleşmeli ve geçici personel statüsündeki kadın memurlar doğum sonrası gece nöbetlerine daha geç sürede başlayacak. Taslağa göre kadın memurlara, doğum sonrasında 12 ay yerine 14 ay boyunca gece nöbeti ve gece vardiyası nöbeti yazılamayacak.

‘Analık’tan sonra bir yıl

Mevcut düzenlemede kadın memurlara doğumun ardından bir yıl süreyle nöbet tutturulamıyordu. Yeni tasarı taslağı ile bu süre doğumdan sonra değil, analık izninin bittiği tarihten itibaren başlatılacak. Böylece kadın memurlar doğum sonrası en az 8 hafta daha nöbetlerden muaf olacak.

3 düzenleme için değişiklik

Kadın memurlara sağlanacak söz konusu muafiyet uzatımına ilişkin tasarı taslağı, Devlet Memurları Kanunu’nun yanı sıra sözleşmeli personel ile geçici personel istihdamını düzenleyen iki ayrı Bakanlar Kurulu Kararı’nda değişiklik yapılmasını öngörüyor.

Engelli maaşlarında bekleme 4 aya çıktı

Engellilere bağlanan maaşlarda kriz yaşanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilen engelli maaşları bir türlü bağlanamıyor. Kurum değişikliği nedeniyle yaşanan devir, süreci uzattı. 4 ay bekleyenler bile var. Bakanlık yetkilileri ise vatandaşlara en kısa sürede maaşların bağlanacağını açıkladı. Engellilere ödenen maaşlarda hak kaybı yaşanmayacağına işaret eden yetkililer, "Başvuru tarihinden itibaren hak edilen maaşlar geriye dönük engellilerimize ödenecek" dediler.

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme