İş Dünyası

İş Dünyasında Kadın Yönetici Olmak

Araştırmalar, iş dünyasındaki kadınların görüşmelerde erkeklerden daha fazla hata yaptığını gösteriyor. Oysa hak edileni istemek, hayır demek ve cesaretli olmak birçok sorunu çözüyor. İş dünyasında tutunabilmek isteyen kadın yöneticiler, ayakta..

İş Dünyasında Kadın Yönetici Olmak

Araştırmalar, iş dünyasındaki kadınların görüşmelerde erkeklerden daha fazla hata yaptığını gösteriyor. Oysa hak edileni istemek, hayır demek ve cesaretli olmak birçok sorunu çözüyor.

İş dünyasında tutunabilmek isteyen kadın yöneticiler, ayakta kalabilmek için erkek gibi davranmak zorunda kalıyor. Tüm bunlara karşın hem cinsler arası farklılık hem de kültürel koşullandırmalardan kaynaklanan farklılıklar hala çok belirgin. Özellikle kadın yöneticiler ve diğer kadın profesyoneller, iş dünyasının sert koşullarında hatalara düşebiliyor. Bu hataların başında ise müzakere ya da görüşme sürecinde yapılan yanlışlıklar yatıyor. Yapılan araştırmalar ister yönetici ister çalışan olsun kadınların karşılıklı görüşmelerde bazı hatalar yaptıklarını gösteriyor. Kadınlar pazarlık yapamıyor Yönetim uzmanları bazı kadınların bırakın başarılı müzakere yapmayı ‘pazarlık’ ya da ‘müzakere’ sözcüğünden dahi rahatsız olduğunu söylüyor. "Bu şekilde düşünmüyor görünsek bile bunu yapıyoruz. Kocanızla çocuklara kimin kahvaltı hazırlayacağına karar verirken; arkadaşımızla film seçimi konusunda, çocuğunuzla sokağa çıkma yasağını konuşur ancak pazarlığı sadece ev ya da araba satın alırken bir de boşanırken pazarlık yapıyoruz" diyen kadın yöneticiler, iyi bir görüşmeci olmanın iş dünyasında başarılı olmak için önemli bir kriter olduğunu söylüyor. Bazı kişilerin diğerlerine göre doğuştan daha yetenekli olduğunu belirten uzmanlar, ancak hiç kimsenin iyi bir görüşmeci olarak doğmadığını söylüyor.

Kadınların mülakatlarda yaptıkları hatalar

İş geliştirme konusunda en üst seviyede, farklı endüstri kollarında çalışan kadınların pazarlık yaparken yaptığı en genel hatalar var. Uzmanlar yaptıkları araştırmalar ile kadınların görüşmeler sırasında yaptıkları hataları saptamışlar.

Hatalar ve çözüm önerileri şöyle:

Benimsemiş olduğunuz görüşme biçimi sizin benliğinizi yansıtmıyor
Çözüm: Kendiniz olun, fakat olabildiğinizce kendiniz olun

Başarılı olmak için kendinizi daha rahat hissettiğiniz yöntem kullanılmalı. Kendiniz gibi davrandığınızda hoşlanmadığınız önerilere karşısında daha soğukkanlı olabilir ve seçenek üretebilirsiniz. Yönetim dilinde bu yaklaşıma ‘sessiz kararlılık’ adı veriliyor. Ve karşı taraf üzerindeki etkisinin üst düzeyde olduğu belirtiliyor.

Ortada, görüşmeye değer bir durumun olmadığını düşünmek
Çözüm: Her şey konuşulabilir

Birçok kadın, görüşmenin yaratacağı fırsatları ve etkileşimin farklı sonuçlara yol açacağını göz ardı ediyor. Çoğu zaman görüşmeye gerek olmadığını düşündükleri konuların farklı sonuçlara yol açtığını görerek hatalarını anlarlar.

Hayır demekten korkmak
Çözüm:
Hayır’ı kullanmaktan çekinmeyin

Kadınların özellikle iş ile ilgili konularda erkeklere oranla ‘hayır’ demekte zorlandıkları biliniyor. Oysa görüşmelerde, pazarlıklarda hayır bazen en güçlü kelime olabiliyor. Çünkü ‘evet’i duymak için önce hayır demek gerekir. Başarılı pazarlıkçılar ne zaman ve nasıl hayır diyeceğini öğrenmiş kişilerdir. Ancak ‘hayır’ kelimesini yüksek ve agresif bir tavırla söylememek gerekiyor.

Tartışmadan kaçınmayın
Çözüm:
Birisi için pazarlık ettiğinizde kendiniz için ediyormuş gibi davranın

Kadınlar başkaları için çetin pazarlık yaparken kendileri için daha çekingen davranıyor. Bu nedenle şirketleri adına yapacakları görüşmelerde bazen sorunlar yaşıyorlar. Bu sorunu yenmek için kadın yöneticilerin daha cesaretli davranmaları gerekiyor. Slogan; asla daha azına razı olma!Uzmanlar, bu yetkinliğe ulaşabilmek için ev ödevlerinin iyi yapılmasını öneriyor. Evde ya da işte hazırlık yaparken kendinizi bir tartışmada hayal edin ve birinin avukatlığını yaptığınızı düşünün. Bu teknik, hem tarzınızı yansıtmanızı kolaylaştıracak hem de cesaretinizi artıracaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL