Geleceğin Meslekleri Neler? İyi Bir Özgeçmiş Hazırlamanın Püf Noktaları

İş Dünyası
İnsanlık tüm hızıyla çoğalmaya devam ederken, bazı meslekler önemini yitiriyor. Bazı yeni meslekler ise günümüzde daha çok parlıyor ve iş imkânı sağlıyor. Bu yüzden kariyerinize başlamadan önce günümü...
EMOJİLE

İnsanlık tüm hızıyla çoğalmaya devam ederken, bazı meslekler önemini yitiriyor. Bazı yeni meslekler ise günümüzde daha çok parlıyor ve iş imkânı sağlıyor. Bu yüzden kariyerinize başlamadan önce günümüzdeki parlak meslekleri araştırmak önemli. Eğer burada bahsedeceğimiz mesleklerden birini seçerseniz hem yüksek ücretlere çalışacaksınız hem de geleceğimizde önemini yitirmeyecek meslekler edinmiş olacaksınız. Bu yazımızda cv hazırlama ile ilgili merak ettiklerinizi öğreneceksiniz.

Özgeçmiş

Ayrıca iyi bir özgeçmiş hazırlamayı da bu yazımızda göstereceğiz, böylece bu yeni mesleklere başvururken aynı zamanda yazacağınız ve hazırlayacağınız özgeçmiş ile diğer insanların önüne geçerek işinizi alma ihtimaliniz artacak.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Özgeçmiş, sizin iş sahiplerine karşı kendinizi adeta pazarlamanıza olanak verir. Kısaca kendinizi tanıtırken aynı zamanda o iş için ne kadar uyumlu biri olduğunuzdan bahsedin. Daha sonrasında neden sizi işe almaları gerektiğini, bugüne kadar kendinizi geliştirmek adına neler yaptığını yazın. Eğitim durumunuzdan ve yaşadığınız, edindiğiniz tecrübelerden bahsedin. Bu kadar çok şeyden bahsederken aynı zamanda çok uzatmadan, kısa ve net olunmalıdır.

Özgeçmiş hazırlarken, uzun uzun cümlelerden ve paragraflardan kaçınmalısınız. Çünkü insanlar sizin özgeçmişinize bakarken tüm cümlelerinizi tek tek okumakla uğraşmayacaklar. Yalnızca birkaç dakika ayıracaklar bu yüzden özgeçmişinizi ona göre ayarlamanız gerekmektedir. Yazarken kullanacağınız yazı stiliniz resmi bir stil olmalı çok değişik stillerden kaçınılmalıdır. Ayrıca özgeçmiş hazırlarken mutlaka özgeçmişinize fotoğrafınızı eklemeyi unutmayın. Yapılan araştırmalara göre fotoğraf eklenen özgeçmişler diğerlerine göre bir adım önde oluyor.

Geleceğin Mesleği Veri Analisti

Veri analisti mesleği son zamanlarda oldukça önemi artan bir iş oldu. Bildiğiniz gibi artık yaptığımız her türlü şey kayıt altına alınıyor. Örneğin Google firması son zamanlarda verilerimizi oldukça detaylı şekilde alabiliyor. Kullandığınız Google fotoğraflar uygulaması ile fotoğraflarınızı görürken, aramalar ile neler aradığınızı, rehber ile kimi aradığınızı, klavye ile neler yazdığınıza hâkim bildiğiniz gibi bu gibi veriler birikiyor ve bu verileri analiz edecek raporlayacak kişiler ortaya çıkıyor. Bu verileri düzgünce istatistiksel olarak analiz eden ve yöneticilere bunlara yönelik olarak öneri sunan bir kişidir. Yapacağı analizlere göre şirketin ihtiyaçlarını anlayıp, bu ihtiyaçlara uygun amaçlar ve hedefler oluşturmaktır.

Mobil Uygulama ve Oyun Yazılımcısı

Yazılım gerçekten hiç etkisini yitirmeyecek çok yönlü bir meslek haline geldi. Birden fazla yönde kendinizi geliştirerek veya istediğiniz sektörde yazılım yaparak para kazanabilirsiniz. Fakat kuşkusuz modası geçmeyecek yazılım işlerinden birisi mobildir. Artık bilgisayarların modası geçiyor ve daha çok insanlar mobilde vakit geçirmeye başlıyor. Oyunlar bilgisayarlarda oynanırken artık daha çok telefon ve tabletlere geçiliyor. İnsanlar sosyal medya uygulamalarına eskiden bilgisayardan girerken veya haberleri vs. bilgisayardan takip ederken artık insanlar bu gibi işleri daha basitçe mobil uygulamalardan takip ediyor.

İsterseniz kendininiz bir şirket kurarak ilgi alanınıza göre bir uygulama veya oyun yazıp, bu şirketi geliştirmeye çalışabilirsiniz. İsterseniz de freelance olarak insanların istediği şekilde oyun veya uygulama yazıp, karşılığında ücret alabilirsiniz. Seçim sizindir.

IOT Uzmanı

Teknoloji ilerledikçe ve yıllar geçtikçe tüm kullandığımız aletler akıllı hale geliyor. Günümüzde saat, gözlük, televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klimalar gibi tüm eşyalarımız akıllı ve internete bağlı hale geliyor. Bu durumda yeni bir meslek ortaya çıkarıyor. IOT uzmanı yani anlamı nesnelerin internetidir. Bu kadar internete bağlı ve akıllı cihazı yönetmek artık bu insanların yeni mesleği olacaktır.

Veri Güvenliği Uzmanlığı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok verileriniz artık kayıt altında ve bu verileri büyük şirketlerle paylaşıyorsunuz. Örneğin bir alışveriş yapacağınız zaman bile kredi kartı bilgilerinizi kolayca internet adreslerine yazabiliyorsunuz. Bu durumlarda sizin bilgilerinizi korsan hırsızlardan koruyacak bir veri güvenliği uzmanına ihtiyaç duyuluyor. Bu insanlar sizin verilerinizi koruyarak oluşabilecek bir hırsızlığı engellemeye çalışıyor.

Sentetik Biyoloji Uzmanlığı

İnsanların en çok tükettiği besinlerin başında et, süt gibi protein zengini yiyecekler geliyor. Fakat gittikçe artan nüfus ile birlikte yakın gelecekte yiyeceğimiz doğal bir et kalmayacak. Yalnızca bu etleri zengin insanlar tüketebilecek. İşte bu yüzden yeni bir meslek türü ortaya çıkıyor. Bu ise Sentetik et ve süt üretebilecek biyologlar.

Blockchain Uzmanlığı

Blockchain bir şirketin bilgilerinin takip edilmesi açısından kolaylık sağlayan bir teknolojidir. Şirketinizle alakalı aklınıza gelebilecek her şeyin izlenimi bu teknoloji sayesinde yapılabilir hale geliyor. Bu sayede şirket sahibi vakit kazanırken aynı zamanda nakit olarak da daha hesaplı oluyor.

Blockchain’den önce insanlar kayıt tutarken çok zorlanıyor ve birçok kez tekrar kayıt yapmak zorunda kalıyordu. Bu teknolojiyle birlikte yapılan kayıtlar asla silinemiyor ve güvenlik açısından ise gerçekten üst düzey bir güvenlik sağlıyor. Her yapılan işlem veri bloğunda kayıt ediliyor. Ayrıca birbirlerine koparılamayacak şekilde bağlanıyorlar. İşlemler bir daha geri alınamayacak şekilde blok zincirleri haline geliyorlar. Bu yüzden de adına blok zinciri teknolojisi deniyor.

Unutmayın ki gerçekten herhangi bir mesleği layığıyla yaparsanız para kazanmamanız çok zor sadece modası geçmeyecek bir iş bulmanız gerekmekte herkese hayatında başarılar. CV hazırlamak ile ilgili merak ettikleriniz için tıklayın.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme