Dikkat, tazminatsız kovulabilirsiniz!

İş Dünyası
Akşam yazarı Okan Güray Bülbül bugünkü köşe yazısında önemli konulara değindi. Bülbül’ün bugünkü köşe yazısı şöyle; Bir işyerinde sigara içme yasağı uygulanıyorsa ve işçinin yasağın söz konusu o...
EMOJİLE

Akşam yazarı Okan Güray Bülbül bugünkü köşe yazısında önemli konulara değindi.

Bülbül’ün bugünkü köşe yazısı şöyle;

Bir işyerinde sigara içme yasağı uygulanıyorsa ve işçinin yasağın söz konusu olduğu bölgelerde sigara içtiği tespit edilmişse, tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. Yargıtay bu konuda çoğu kez işçileri haksız bulmuştur. 

İŞVERENİN işyerinde yönetim hakkı kapsamında alabileceği çeşitli önlemler söz konusudur. Örneğin işveren işyerinde işçilerin sigara içmelerini yasaklayabilir. Ancak bunun için bazı şartların varlığı gereklidir. İşveren bu şartlara uymadan işyerinde sigara içmeyi yasaklayamaz. İlk olarak işverenin işyerinde işçilerin sigara içmesini yasaklayabilmesi için bu durumun sözleşmede belirtilmiş olması gerekmektedir. İş sözleşmesinde, personel ve disiplin yönetmeliğinde bu yönde bir hüküm bulunmuyorsa işveren bu yasağı uygulayamaz. İşyerinde sigara içme yasağı uygulanıyorsa ve işçi yasağın söz konusu olduğu bölgelerde sigara içmişse tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. Yargıtay bu konuda çoğu kez işçileri haksız bulmuştur.  

YANGIN riski olabilir

İşverenin işyerinde sigara içilmesini yasaklayabilmesinin arkasında bir neden olması gerekir. Eğer işyerinde yangın tehlikesi söz konusu ise, işyerinde gerçekleştirilen faaliyet ve üretim tekniği yangın riskini artırıyorsa bu durumda işveren sigara içilmesini yasaklayabilir. 

ALAN OLUŞTURULMALI

İşyerinde yangın riskine karşılık sigara içilmesi yasaklanmış ve bu yasağa rağmen işçinin sigara içtiği tespit edilmişse işçi tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. İşveren direkt olarak Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’a dayanarak da işyerinde sigara yasağı uygulayabilir. Bu durumda kanunun öngördüğü şekillerde kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanabilir. İşveren bu şekilde sigara yasağı uyguluyorsa işyerinde sigara içilebilecek uygun bir ortam da oluşturmak durumundadır. 

Yasaklara dikkat

Kanunun öngördüğü yasaklara uygun şekilde sigara içilebilecek bir alan oluşturan işveren, bu alan dışında sigara içen işçinin iş sözleşmesini tazminatsız olarak feshetme hakkına sahiptir.

Ücreti de kesilebilir

İŞVEREN işyerinde sigara içmeyi yasaklamakla birlikte sigara içen işçiye ücret kesme cezası da uygulayabilir. Ancak ücret kesme cezası bir ayda iki günün üzerinde olamaz. İşveren kestiği paraları, işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hesabına yatırmalıdır. 

Köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi