Buraya Kapağı Atan Yaşadı

İş Dünyası
Son yıllarda kazanç ve ürün satışları konusunda rekorlar üzerine rekorlar kıran bilişim sektörü çalışanlarına karşı da bonkör davranıyor. Google, Apple ve Facebook gibi en çok konuşulan Silikon Vadisi...
EMOJİLE

Son yıllarda kazanç ve ürün satışları konusunda rekorlar üzerine rekorlar kıran bilişim sektörü çalışanlarına karşı da bonkör davranıyor. Google, Apple ve Facebook gibi en çok konuşulan Silikon Vadisi şirketleri, 48 bin çalışanına 7.5 milyar dolar ödedi. Ancak bölgedeki hayat pahalılığı Silikon Vadisi sakinlerini zorluyor.

En bonkör Google
Dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden Focus.com’un yaptığı araştırmaya göre Google, Linkedin, PayPal, Facebook, Apple ve Twitter yılın ilk çeyreğinde çalışanlarına 7.5 milyar dolar ödedi. Vadi şirketlerinin ürün satışlarındaki rekorlar istihdamı da arttırıyor. 2010’da yüzde 11 olan işsizlik oranı 2011’de yüzde 8,5’e geriledi.

Araştırmada yer alan şirketlerden en fazla maaşı veren arama motoru devi Google. Google’ın verdiği en yüksek maaş 180 bin dolar. Google’ı, 155 bin dolarla Linkedin, 152 bin dolarla PayPal, 150 bin dolarla Facebook takip ediyor. Apple ise 140 bin dolar tavan seviye ile beşinci sırada yerini aldı. 125 bin dolar ile Twitter son sırada.

Silikon Vadisi’nde en fazla maaşı ise yıllık 105 bin dolar ile ürün müdürleri alıyor. Pazarlama müdürleri 102 bin dolar ile ikinci sırada. Liste web uzmanları, proje müdürleri ve yazılım uzmanları ile devam ediyor. En son sırada ise ‘geleceğin mesleği’ olarak adlandırılan grafik tasarımcılar var. Grafik tasarımcılar en fazla 56 bin dolar maaş alabiliyor. Silikon Vadisi’nin yıllık maaş ortalaması ise 92 bin dolar. Yüksek maaşlara karşın Silikon Vadisi çalışanlarını yüksek vergi zorluyor.

EN RAHAT ORTAM GOOGLE’DA

Google: Googleplex adı verilen tesisin içinde bir yerden bir yere gidebilmek için bisiklet noktaları bulunuyor. Çalışanlar geniş kanepelerde uyuma imkânlarına sahipler.

LinkedIn: Çalışanlar arasında mesafeler çok kısa, bu da daha cana yakın bir çalışma ortamı sunulmasına olarak veriyor. İşyerinde çok rahat giyinmek mümkün gözükmüyor.

PayPal: İşyerinde pek çok departman bulunuyor, aralarında çok koşturmak gerekebiliyor. Klas bir iç döşeme olan ofisin içinde kendinizi bir barda gibi hissedebiliyorsunuz.

Facebook: Mimari olarak eski bir fabrikayı andırıyor, eskiyle yeninin karışımı gibi modern bir havası var. Şirketteki kanepelerde çalışanlar istedikleri zaman uyuyabiliyor.

Apple: Bina içinde oldukça fazla yeşil alan bulunduğu söylenebilir. Çalışma saatleri sıkı. Ofisler çalışanlar birbirini görebilsin diye şeffaf ayrıca spor salonu bulunuyor.

Twitter: Google’a göre şirket içerisinde daha bir ‘şirket’ havası hâkim. Ofis içerisinde teknoloji ile çok fazla iç içe geçilmiş durumda oyun konsolları dikkat çekiyor.