İş Dünyası

Avukat sayısında büyük artış

Avukatlık mesleği çok sayıda hukuk fakültesi açılması ve sınavsız avukat alınması nedeniyle gidereke artan sorunlarla karşı karşıya.  Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, avukatlık mesleğinin büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti…

Avukat sayısında büyük artış

Avukatlık mesleği çok sayıda hukuk fakültesi açılması ve sınavsız avukat alınması nedeniyle gidereke artan sorunlarla karşı karşıya. 

Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, avukatlık mesleğinin büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Mesleğin  çok sayıda hukuk fakültesi açılması ve sınavsız avukat alınması nedeniyle sorunlarının arttığını belirten Germen, “Türkiye’de yaklaşık 80 bin avukat var. Her yıl Türkiye’deki 44 hukuk fakültesinden yaklaşık 5 bin avukat mezun oluyor. Bu rakam çok fazla. Şu anda Aydın’da ilçelerle beraber 750 serbest avukat oldu. Böylece avukat başına düşen gelir de düşüyor. Özellikle genç avukatlar için sorun daha da büyük.”

Germen, avukatlık mesleğinin, savunma sırasında hakim ve savcılarla yaşanan sorunların yanı sıra meslek içi sosyal ve kültürel sorunları olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL