10 Türk genci Silikon Vadisi’ne gidecek!

İş Dünyası
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 100 bin lira hibe desteği verdikleri 10 teknogirişimci genci 3 aylık süreyle Bakanlık olarak Silikon Vadisi’ne göndereceklerini söyledi. Bakan Ergü...
EMOJİLE

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 100 bin lira hibe desteği verdikleri 10 teknogirişimci genci 3 aylık süreyle Bakanlık olarak Silikon Vadisi’ne göndereceklerini söyledi. Bakan Ergün, ”Başvurular için son gün yarın” dedi.

Teknoloji ilerledi ve Bakanlık Türkiye’nin teknolojiye ayak uydurabilmesi için, bu konuda yetenekli gençleri değerlendirmek istiyor. Teknogirişim Sermaye Desteği programından yararlanan teknogirişimci gençler arasından bazılarını 10’arlı gruplar halinde 3’er aylık periyotlarla ABD’deki Silikon Vadisi’ne göndermeye bu yıl başlanacağı bakanlık tarafından bildirildi.

TÜBİTAK tarafından girişimcilik ve yenilikçilik etkinliklerini desteklemek amacıyla uygulamaya konulan Girişimcilik ve Yenilikçilik Eğitim ve Araştırma Faaliyetlerini Destekleme Programı kapsamında, Bakanlığın Teknogirişim Sermaye Desteği’nden yararlanmış girişimciler arasından 10 kişinin seçilip gönderileceği ve yarın son gün olduğu açıklandı.

Nihat Ergün, ”Dünyada milyar dolar seviyesinde değeri olan şirketler, cesur ve fırsatları avantaja çevirme yeteneği olan genç girişimciler tarafından kuruldu. Bu ülkenin gençlerinden bir Bill Gates neden çıkmasın? Apple gibi küresel firmaları niçin olmasın?” dedi ve Silikon Vadisi’nin teknogirişimciler için önemli bir fırsat olacağını söyledi.

Program bu yıl ilk defa uygulanacak ve sadece 2009, 2010 ve 2011 yıllarında Enformasyon ve Elektromekanik/Elektrik alanlarında Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı’ndan yararlanmış kişiler başvurabilecek.

Milliyet