300 bin beyaz yakalı aranıyor

Firmalar
Türkiye sadece istikrarlı ekonomisiyle değil, buna paralel artan istihdam yaratma becerisi ile de işsizlik kıskacındaki Avrupa’yı kıskandırıyor. Gelecek yıl Türkiye’deki şirketler 300 bin ...
EMOJİLE

Türkiye sadece istikrarlı ekonomisiyle değil, buna paralel artan istihdam yaratma becerisi ile de işsizlik kıskacındaki Avrupa’yı kıskandırıyor. Gelecek yıl Türkiye’deki şirketler 300 bin beyaz yakalıya iş sağlayacak.

AVRUPA’daki işletmeler istihdam yaratmak bir yana sürekli işçi çıkarırken, Türkiye işçi alımında çıtayı sürekli yukarı taşıyor. Son 1 yılda 750 bin kişiyi işe alan Türk işletmeler yeni teşvik sisteminin de etkisiyle 2013’te bu sayıyı daha da artırmayı planlıyor. 2013’te iş başı yapacakların 300 bini ise beyaz yakalı olacak. Yeni yılda ayrıca Türkiye’nin üzerinde işsizlik oranına sahip AB ülkelerinden de yoğun iş başvurusu gelmesi bekleniyor. Yurt dışındaki Türk yöneticileri doğdukları topraklara geri getirmesi nedeniyle Beyin Avcısı olarak tanınan Data Expert Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunkaya, yeni yılda Türkiye’deki şirketlerin 300 bin nitelikli eleman arayışında olacağını belirterek, bu rakamın büyük kısmının yüksek teknoloji alanında olduğunu söyledi. Data Expert tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaşan Altunkaya “Gelecek yıl e-ticaret, bilişim, sosyal medya, bulut bilişim alanlarını içeren ileri teknoloji grubu 120 bin kişiye iş imkanı sunarken, enerji, ulaşım ve mühendislik grubu 80 bin, sağlık sektörü 30 bin, perakende sektörü 25 bin, finans ve bankacılık sektörü 15 bin, eğitim sektörü 8 bin ve diğer sektörler de 22 bin kişiye istihdam sağlayacak” dedi.

YÜKsek teknoloji sektöründe 120 BİN AÇIK VAR

– Yüksek teknoloji: Bilişim ve telekomun yükselişiyle bilgi teknolojilerinde tüm pozisyonlara talep devam ediyor. Gelecek yıl 120 bin nitelikli eleman arayışında olan ileri teknoloji şirketleri, 1-5 yıl deneyimli kişilere 1.500-5 bin lira arasında maaş veriyor.

– SAĞLIK: Hükümetin özel sağlık kuruluşu açmaya yönelik belirlediği yeni kriterlerle atağa geçmesi beklenen sağlık sektöründe 2013’te 30 bin kişiye iş imkanı sunulacak. Sektörde maaşlar 1-5 yıl deneyimli kişilerde 2 bin-4 bin 500 lira arasında değişiyor.

– PERAKENDE: Gelecek yıl perakende sektöründeki tüm pozisyonlar, aranan pozisyonların başında gelecek. 2013’te 25 bin nitelikli elemana istihdam yaratacak olan sektörde maaşlar ise 1-5 yıllık deneyimli kişiler için 800 lira ila 2 bin lira arasında.

– Enerji, Ulaşım, Mühendislik: Bu alanda yetişmiş insan sayısı az iken, talep yüksek. Sektör, pek çok alanda 2013’te 80 bin nitelikli eleman arayışında olacak. 1-5 yıllık deneyime sahip elemana verilecek olan maaş ise 2 bin ila  6 bin lira arasında.

– Finans: Türkiye’nin krizle boğuşan AB ülkelerinden pozitif ayrışması ile yabancı bankanın gözü Türkiye’ye çevrildi. Sektörde gelecek yıl ihtiyaç duyulan eleman sayısı 15 bin iken, aylık maaşlar 1-5 yıl deneyimlilerde bin 500-7 bin lira arasında değişiyor.

– Eğitim:  Yeni vakıf üniversitelerinin, kolejlerin açılması ile eğitim sektörü de yeni istihdam yaratacak sektörler arasına girdi. Gelecek yıl 8 bin elemana ihtiyaç duyulan sektörde 1-5 yıl deneyimli öğretmenler için maaşlar bin ila 5 bin lira arasında.

stargazete.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme