Yaş sınırı kalktı, camiler çocuklarla doldu

İslam
Yaz döneminde açılan Kur’an kurslarına uygulanan yaş sınırının kalkmasıyla birlikte camiler ve eğitim merkezleri çocuklarla dolup taştı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen yaz Kur&#...
EMOJİLE

Yaz döneminde açılan Kur’an kurslarına uygulanan yaş sınırının kalkmasıyla birlikte camiler ve eğitim merkezleri çocuklarla dolup taştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen yaz Kur’an kursları, 18 Haziranda ders başı yaptı. Hafta içi her gün her yaştan öğrencinin katılabileceği ve günde 3 saat eğitim yapılacak kurslarda Kur’an-ı Kerim, ibadet, siyer ve ahlak gibi derslerin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler de gerçekleştirilecek. Yaz kurslarında Kur’an-ı Kerim ve dini bilgilerin dışında sosyal ve kültürel faaliyetler de düzenleniyor. Kur’an kursundan çıkan çocuklar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün belirlediği mekanlarda spor yapacak.

7-18 yaş aralığındaki öğrencileri kapsayan faaliyetlerde çocuklara basketbol, güreş, masa tenisi, badminton, taekwondo, judo, wushu, karate gibi spor dallarının öğretildiğini belirten Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz, çocukların hem dini bilgileri öğrendiğini, hem de spor sayesinde sağlıklı bir vücuda sahip olacağını söyledi. Kur’an kurslarında eğitimin günlük 3 saat olacağını dile getiren Gündüz, kursların son derece güzel geçtiğini söyledi. Geçen sene 23 bin çocuğun geldiği kurslara bu sene yaklaşık 25 bin öğrencinin katılacağını kaydeden Gündüz, "Bunlar çok güzel gelişmeler. Bursa genelinde 205 kuran kursu ve bin 626 camimizde eğitimler devam ediyor. Büyük bir aşkla eğitimlerimiz sürüyor. Kurslar öncesinde eğitmenlerimiz seminerden geçti. Çocuklara nasıl fayda olabilecekleri konusunda önemli bilgiler verildi. Her sene heyecan daha da artıyor" dedi.

KURSTAN SONRA SPOR

Türkiye genelinde Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile müftülüklerin iş birliği yaptığını hatırlatan Gündüz, şöyle devam etti:

Yaz Kuran kurslarında okuyan çocuklarımız öğleye kadar dini eğitimlerini aldıktan sonra öğleden sonra spor aktiviteleri yapacak. Müdürümüz ile geçtiğimiz günlerde bir araya geldik. Bu konuları tekrar konuştuk. Çocukların hangi spor sahalarında spor yapacakları belirlendi. Camilerin yakınlarındaki boş alanları değerlendiriyoruz. Müdürlüğümüz malzeme desteğinde bulunacak. Öğrencilerimiz bu sayede daha çevik olacak."

Kur’an kurslarına yaş sınırlaması getiren düzenlemenin kalktığını dile getiren Gündüz, son düzenleme ile kurslara ilginin arttığını vurguladı. 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda değişiklik öngören Kanun Hükmünde Kararname’nin yürürlüğe girdiğini dile getiren Gündüz, "Kurslarımızdaki artışın sebebi yaş sınırının kalkmasıdır. Bu güzel bir uygulama. Bunda emeği geçenlere minnettarız. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda başlatılan Kuran-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hayatının seçmeli ders olarak çocuklara öğretilmesi önemli bir gelişme. Velilerimize bu konuda önemli işler düşüyor. İnşallah yıl içinde bütün okullarımızda Kuran öğrenmek isteyen öğrencilerimiz güzel bir şekilde bunu yapacak" diye konuştu.

Haber 7
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme