Mevlid’e 452 kişilik sesli koro

İslam
Besteci Selman Ada’nın kantat formunda senfonik bir eser olarak bestelediği Süleyman Çelebi’nin ”Mevlid” kasidesinin 452 kişilik çok sesli koro eşliğindeki dünya prömiyeri İsta...
EMOJİLE

Besteci Selman Ada’nın kantat formunda senfonik bir eser olarak bestelediği Süleyman Çelebi’nin ”Mevlid” kasidesinin 452 kişilik çok sesli koro eşliğindeki dünya prömiyeri İstanbul’da yapıldı.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, konser öncesinde yaptığı konuşmada, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü olarak müzik ve sahne sanatlarının evrensel değerdeki eserlerinin yanı sıra Türk bestecilerin, koreografların, yazarların eserlerini de ortaya çıkarmayı, seslendirmeyi çok önemsediklerini belirtti.

Ülkelerin müzik kültürü oluşurken, o toplumun kendi deyişleri ve üsluplarıyla, kısacası kendisi kadar bulunduğu topraklardan beslenerek evrensele ulaşması gerektiğini düşündüklerini ifade eden Gökmen, ”Uluslararası sanat dünyasında var olmanın ön koşulu, çağın gereklerine uygun eserler yaratmaktır. Bu bakımdan son yıllarda kurumumuz Türk bestecilerinin, yazarlarının ve koreograflarının eserlerine büyük önem vermektedir. Bugüne kadarki en büyük kadromuzla yepyeni bir Türk eserinin dünya prömiyerini yapmaktan dolayı gurur duymaktayız” diye konuştu.

Süleyman Çelebi Hazretlerinin 1409 yılında yazdığı olağanüstü güzellikteki Mevlid kasidesini, besteci Selman Ada’nın bestesiyle seslendirdiklerini anlatan Gökmen, yüzyıllardır çok değerli mevlidhanların olağanüstü güzellikteki yorumlarıyla dinlenen bu kasidenin, bu eserle yalnız Türk ve İslam dünyasına değil, tüm insanlığa dostluk, hoşgörü ve barış mesajları vereceğini belirtti.

Rengim Gökmen, bu konseri yüksek himayelerine alarak kendilerine büyük güç veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e büyük şükran duyduklarını, esere emeği geçen sahnedeki ve sahne gerisindeki tüm sanatçıları kutladığını kaydetti.

Gökmen, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığı şu günlerde yeni bir Türk eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirerek, Atatürk’ün göstermiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine bir adım daha yaklaşıldığını düşündüğünü dile getirdi.

-MEVLİD KANTAT-

Süleyman Çelebi tarafından 1409 yılında yazılan ”Mevlid” adlı kaside, ünlü Türk besteci Selman Ada tarafından ”kantat” formunda bir senfonik eser olarak bestelendi.

”Mevlid Kantat”ın dünyadaki ilk seslendirilişi, Devlet Opera ve Balesi müdürlüklerinin orkestralarından meydana gelen 110 kişilik büyük opera orkestrası ile korolarından oluşan 320 kişilik büyük opera korosu eşliğinde Ahmet San’ın organizasyonuyla gerçekleştirildi.

”Kur’an-ı Kerim’in İndirilişinin 1400’üncü Yıl Dönümü” vesilesiyle hayata geçen proje, Hz. Muhammed’in doğumunu, eşi benzeri olmayan hayatını ve ahlakını anlatıyor.

Cumhurbaşkanlığının desteklediği proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla hayata geçirildi.

”Mevlid Kantat Dünya Prömiyeri”, TRT 1, TRT Arap, TRT AVAZ televizyonlarının canlı yayınları ve EBU’ya verilen canlı yayın sinyaliyle, Eurovision’a bağlı ülkelerde yayın yapan televizyon kuruluşları ile tüm Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında da canlı yayınla milyonlarca televizyon izleyicisine ulaştı.

”Mevlid Kantat Dünya Prömiyeri”ne, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile çok sayıda davetli katıldı.

AA