Mescid-i Aksa kim tarafından yapıldı?

İslam
Mescidi Aksa nerede bulunmaktadır? Mescidi Aksa’yı kim yapmıştır? Mescidi Aksa’yı kim yaptı? Müslümanların ilk kıblesi olarak bilinen Mescidi Aksa MS 706 yılında inşa edilmiştir. Mescidi Aksa, K...
EMOJİLE

Mescidi Aksa nerede bulunmaktadır? Mescidi Aksa’yı kim yapmıştır?

Mescidi Aksa’yı kim yaptı?

Müslümanların ilk kıblesi olarak bilinen Mescidi Aksa MS 706 yılında inşa edilmiştir. Mescidi Aksa, Kudüs’ün Eski Şehir Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Mescid-i Aksa Müslümanlar’ın ilk Kıble yönüdür. Kur’an-ı Kerim’de Mescid-i Aksa hakkında şöyle bir kısım vardır: “Kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan (Mekke’den), kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya (Kudüs’e) götüren Allah’ın şânı ne yücedir. Doğrusu O, işitir ve görür.”

Hz. Muhammed ise Mescid-i Aksa için şu sözleri söylemiştir: “Yolculuk ancak şu üç Mescid’den birine olur: Benim şu mescidime (Mescid-i Nebevî), Mescid-i Haram’a ve Mescid-i Aksa’ya.”

Mescid-i Aksa yalnızca Müslümanlar için kutsal bir yer değildir. Aynı zamanda Yahudiler için de Mescid-i Aksa en kutsal yerdir.

Yapılmasına Hz. Davud döneminde başlanan mübarek yerin yapımını Hz. Davud tamamlayamadan vefat etmiştir. Yarım kalan yapıyı tamamlama görevi Hz. Davud’un oğlu Hz. Süleyman’a kalmıştır.

Babasının ölümü ardından inşaatı tamamlamak isteyen Hz. Süleyman 12 mahalleden oluşan Kudüs şehrini işlerinde iyi bilinen inşaat işçilerini bularak kısa sürede tamamlatmıştır. Tüm inşaatının bitmesi 7 yıl sürmüştür.

KAYNAK: YENİ AKİT

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme