Kutsal topraklarda hac coşkusu

İslam
Hac farizası için kutsal topraklarda bulunan yaklaşık 2,5 milyon hacı adayı, Hz. Adem ile Hz. Havva’nın dünyada buluştukları ve Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’ni irad ettiği ArafatR...
EMOJİLE

Hac farizası için kutsal topraklarda bulunan yaklaşık 2,5 milyon hacı adayı, Hz. Adem ile Hz. Havva’nın dünyada buluştukları ve Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’ni irad ettiği Arafat’a çıkmaya hazırlanıyor.

Mekke’deki hacı adaylarının bir kısmı bugün akşam bir kısmı da arife günü sabah erkenden ihramlı olarak yola çıkacak. Arafat’a çıkmadan önce geceyi Mina’da geçirmek isteyenler bu akşamdan hareket edecek.

Yürüyerek, otobüslerle veya raylı sistemle Arafat’a gidecek hacı adayları, belirlenen güzergahtan her ülke için ayrı ayrı hazırlanan çadırlara ulaşacak.

Suudi Arabistan yönetimi, Mekke’ye yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Arafat’ta hacı adaylarının konaklayacağı çadırlarla Müzdelife ve Mina’da hazırlıkların tamamlandığını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı da vakfe için Arafat’ta büyük bir irşad çadırı oluşturdu. Buradan yapılacak Arafat programı, kurulan ses sistemiyle Türk hacı adaylarının bulunduğu bütün çadırlara iletilecek. 

Arafat programı aynı zamanda Diyanet Basın Merkezi ve Anadolu Ajansı işbirliğiyle bütün dünyaya canlı olarak yayımlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığının Arafat programı, arife günü sabah namazı ile başlayacak. Kur’an-ı Kerim ziyafeti, esma zikri, Veda Hutbesi’nin okunması, Arafat konuşması, öğle ve ikindi namazlarının birleştirilmesi (cem-i takdim) ile devam edecek program Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Türkiye saati ile 13.00’te yaptıracağı Vakfe Duası ile sona erecek.

Müzdelife ve Mina’ya hareket

Arafat’tan akşam vakti Müzdelife’ye hareket edecek hacı adayları, burada da akşam ve yatsı namazlarını yatsı vaktinde kılarak “cem-i tehir” yapacak. Yüz binlerce hacı adayı, gece yarısından itibaren Müzdelife’ye, oradan da Mina’ya hareket edecek.

Hacı adayları, Müzdelife’de şeytana atılacak taşları toplayarak Mina’da kalınacak çadırlara gidecek, oradan da şeytan taşlamak üzere ”Cemerat” alanına hareket edecek. Hacı adayları Kurban Bayramı’nın birinci ile dördüncü günleri arasında Cemerat’taki ”büyük şeytan” tabir edilen Akabe Cemresi ile ”orta şeytan” olarak adlandırılan Orta Cemre ve ”küçük şeytan” olarak tabir edilen Küçük Cemre’ye taş atacak. 

AA