Kıble Nasıl Bulunur?

İslam
ister kıble isterseniz de yön bulma noktasında en doğru sonuca ulaşmak üzere kullanılabilecek yegane yol pusuladır. Pusula ile kıble yönünü bulmak için kıble yönünü öğrenmek istediğiniz şehrin pusula ...
EMOJİLE

Namazın şartlarından birisi de istikbal-i kıbledir. İstikbal-i kıble, namazı Kâbeye karşı kılmaya denir. Zaten kıble kelime olarak yönelme, yön, cihet manalarına gelmektedir. İslami açıdan bakıldığında ise Kâbe tarafına doğru yönelmeyi ifade etmektedir. Namazın sahih olması için bu şartın muhakkak yerine getirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki kıble yönünün bilinmesi veya iyi tespit edilmesi namazın ifası için büyük önem arz eder. Kıble esasında Kâbe binasını değil, Kâbenin arsasını ifade eder ki o arsada yerden arşa kadarki boşluk kıbledir. Kıble yönünü bilen kişi o yöne doğru yönelerek namazını ifa eder. Fakat kıble yönünü kesin olarak bilmeyen veya bilinmesine imkan olmayan durumlarda kıble yönünün tespiti için mutlaka araştırma yapılması gerekir.

Kıbleyi Nasıl Bulurum?
Kıbleyi Bul ile hızlı bir şekilde kıble yönünüzü tespit edebilirsiniz. Ayrıca kıble bulma işini pratik şekilde yapabileceğiniz şu yöntemlerden de istifade edebilirsiniz: İlk olarak kadranlı saat ile yön ve dolayısıyla kıble yönünü bulmayı öğrenelim. Bunun için akrep ve yelkovan olan bir saatin yüzü, gökyüzüne doğru ve akrebi güneşe doğru tutulunca, akreple 12 rakamı arasındaki açı ortayı güney yönünü gösterir. Bunun ters istikameti ise kuzeyi gösterir. İkinci olarak kıble saati yardımıyla kıble yönünüzü bulabilirsiniz: Duvar takvimlerindeki her şehir için gösterilen kıble saati vaktinde, güneşe doğru yüzünü dönen kimse, Kâbe yönüne dönmüş ve o yerin kıblesini bulmuş olur. Üçüncü olarak, sabah güneşin doğduğu yönü veya akşam battığı yönü esas alarak da yön ve dolayısıyla kıble yönü tespit edilebilir. Şöyle ki; sol kolumuzu batıya veya sağ kolumuzu doğuya uzattığımızda kuzey yönü önümüzde, güney yönü ise arkamızda kalacaktır. Ülkemizde kıble yaklaşık olarak güney ile güneydoğu yönleri arasında yer aldığı hesaba katılarak kolayca tahminde bulunabilirsiniz. Yine, kutup yıldızı, cami minarelerinin kapı yönü gibi hususlara bakılarak da kıble yönü tespit edilebilir.

Pusula ile Kıble Yönü Nasıl Bulunur?
İster kıble isterseniz de yön bulma noktasında en doğru sonuca ulaşmak üzere kullanılabilecek yegane yol pusuladır. Pusula ile kıble yönünü bulmak için kıble yönünü öğrenmek istediğiniz şehrin pusula için kıble açısını öğrenmeniz gerekmektedir. Her ülkenin resmi dilini temel alarak hazırlanan komple bir çalışma bu hususta size ışık tutacaktır. Qibla Finder ile tüm dünya merkez ve/veya şehirlerinin ülke=>eyalet=>şehir şeklinde kategorize edilmiş olarak kıble açılarını öğrenebilirsiniz. Ülke ve sırasıyla eyalet (vilayet) ve şehir seçimine müteakip istediğiniz kentin kıble açısını öğrenebilirsiniz. Hatta haritada konumunuzu bulup daha hassas kıble açısına sahip olabilirsiniz. Qibla Finder üzerinden alacağınız kıble açısını pusulaya uygulayarak doğru bir şekilde kâbe yönünü tespit etmiş olacaksınız. Yalnız unutulmamalıdır ki pusula üzerinden en doğru sonucu alınabilmesi açısından pusulayı kullanacağınız yerde manyetik bu aleti saptıran yüksek gerilim, demir cinsi eşya veya elektronik aletler bulunmamalıdır. Örneğin, her türlü metal, saat, cep telefonu, bilgisayar vb. Pusulayı, pusula ibresinin serbest şeklide hareket edebileceği şeklide yere paralel ve düz şekide elinizde tutun veya masaya koyun. Pusulanın kırmızı uçlu iğnesi manyetik kuzeyi gösterir. Kuzeyi gösteren bu kırmızı uçlu pusula iğnesi, pusula bileziğindeki kuzey (N) ile çakışana değin pusulayı çevirin. N ile renkli pusula iğnesi çakıştığında durun. Biraz önce verilen siteden şehrinizin kıble açısını alın. Pusula bileziğindeki N (kuzey)den itibaren saat yönünde şehrinize ait kıble açısını bulun. Pusula üzerinde kıble açısının dışa doğru gösterdiği yön kıble yönünüzdür. Artık o yöne doğru gönül rahatlığı ile namazınızı kılabilirsiniz.

Online İnternetten Kıble Yönünü Nasıl Bulurum?
Teknolojik yenilikler kıble yönünün tespitinde bize birçok kolaylık sağlamıştır. Online haritalar ile kıble yönünüzü hızlıca bulmanız mümkündür. Google Maps alt yapısını kullanan siteler bu hususta işinizi ziyadesiyle görecektir. Evinizin veya işyerinizin çatısına kadar inerek kıble yönü hattınızı anında alabileceksiniz. Bu hususta şiddetle tavsiye edebileceğimiz ve Türkiye’nin bu hususta bir numaralı kıble bulucu sitesi kiblebulma.com dur. Kıble yönünüzü online haritalar ile buradan ücretsiz, üyeliksiz ve doğru şekilde bulabilirsiniz. www.kiblebulma.com ile kıbleyi bulmak artık çok kolay ve zahmetsiz…