İnşirah Suresi ve Anlamı

İslam
  ﷽ اَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَۙ ﴿1﴾ وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَۙ ﴿2﴾ اَلَّذ۪ٓي اَنْقَضَ ظَهْرَكَۙ ﴿3﴾ وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَۜ ﴿4﴾ فَاِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًاۙ ﴿5﴾ اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُ...
EMOJİLE

 


اَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَۙ ﴿1﴾ وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَۙ ﴿2﴾ اَلَّذ۪ٓي اَنْقَضَ ظَهْرَكَۙ ﴿3﴾ وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَۜ ﴿4﴾ فَاِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًاۙ ﴿5﴾ اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًاۜ ﴿6﴾ فَاِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْۙ ﴿7﴾ وَاِلٰى رَبِّكَ فَارْغَبْ ﴿8﴾

 

Bismillâhirrahmanirrahim
﴾1﴿ Elem neşrah leke sadrek.
﴾2-3﴿ Ve vada’nâ ’anke vizrek. Elleziy enkada zahrek.
﴾4﴿ Ve refa’nâ leke zikrek.
﴾5-6﴿ Feinne me’al’usri yüsrâ. İnne me’al’usri yüsrâ.
﴾7-8﴿ Feizâ ferağte fensab. Ve ila Rabbike ferğab.

 

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla
﴾1﴿ Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
﴾2-3﴿ Belini büken yükünü senden alıp atmadık mı?
﴾4﴿ Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi?
﴾5-6﴿ Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.
﴾7-8﴿ Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabbine yönel.

 

İnşirah Sûresi’nin Nüzûlü

İnşirah Sûresi, Mushaftaki sıralamada doksan dördüncü, iniş sırasına göre on ikinci sûredir. Duhâ Sûresi’nden sonra, Asr Sûresi’nden önce Mekke’de inmiştir.

İnşirah Sûresi’nin Adı/Ayet Sayısı

İnşirah “açılıp genişlemek, huzura kavuşmak” anlamlarına gelmektedir. İlk âyetinde aynı kökten olan fiil kullanıldığı ve Hz. Peygamber’in gönül ferahlığına ve huzura kavuşturulduğu bildirildiği için sûre “İnşirah” adını almıştır. Ayrıca “Şerh, Elem neşrah” adlarıyla da anılmaktadır.

İnşirah Sûresi’nin Konusu

Sûrede Yüce Allah’ın Hz. Peygamber’e mânevî lutufları özetlenmekte, her güçlükle birlikte mutlaka bir kolaylığın olduğu bildirilerek Mekke’de putperestlerin baskısı yüzünden sıkıntı çeken Resûlullah ile Müslümanlara teselli ve ümit verilmekte; onlardan Allah’a ibadet ve itaatlerini sürdürmeleri istenmektedir.