Eller semaya İstanbul şehitleri için açıldı

Edirne’de Mevlit Kandili dolayısıyla camileri dolduran vatandaşlar, dua edip namaz kıldı.

Edirneliler, kandil dolayısıyla başta Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli camiler olmak üzere, kentteki birçok camiye akın etti.

Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi’ndeki Mevlit Kandili programı, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Okunan Mevlid-i Şerif, cemaat tarafından dikkatle takip edildi. Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm tarafından gecenin önemini anlatan vaaz verildi.

Üzüm, İstanbul’daki terör saldırısında şehit düşenler için dua ederek başladığı konuşmasında, şehitlere rahmet, yakınlarına ise başsağlığı diledi.

Şehitlerin cennet ile ödüllendirildiğini anlatan Üzüm, ”38 vatan evladı yiğidimiz Allah’ın rahmetinin şahidi oldular. Onun için onlara şehit diyoruz. Daha vefat ederken cenneti görerek, onun rahmetine kavuştular. Sevinerek kavuştular o rahmete. Onlar Peygamber Efendimize komşu oldular. Bu ne büyük müjdedir. Onlara kıyamete kadar bu aziz millet dua edecek.” diye konuştu.

Namaz kılıp dua eden vatandaşlar, okunan Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif ile kandilin manevi atmosferini yaşadı.

Kocaeli

İzmit ilçesinde kandil dolayısıyla vatandaşlar, soğuk hava koşullarına rağmen camileri doldurdu.

Mimar Sinan tarafından İzmit ilçesinde 1571’te yapılan Fevziye Camisi ile yine Mimar Sinan’ın 1579 yılında yapılan, halk arasında Yeni Cuma Camisi olarak adlandırılan Pertev Mehmed Paşa Camisini dolduran vatandaşlar Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif dinleyip dua ederek kandili karşıladı.

Camilerde vatandaşlara bu özel gecenin nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair bilgiler verildi.

Akşam namazının ardından, camiye gelen kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda vatandaş namaz kılarak, İstanbul’daki terör saldırısındaki şehit ve gaziler için dua etti.

Edilen duanın ardından sona eren programlarda, camiye gelen vatandaşlara lokum dağıtıldı.

Bolu

Bolu’da Mevlit Kandili dolayısıyla İstanbul’daki terör saldırısında şehit olan polis ve vatandaşlar için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Karaçayır Mahallesi’nde bulunan Siteler Camisini dolduran vatandaşlar Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif dinleyip, dua etti.

Edilen duanın ardından sona eren programlarda, camiye gelen vatandaşlara çikolata ve lokum ile gül suyu ikram edildi.

Düzce

Düzce Merkez Camisi ve Akçakoca Hemşin Camisinde kandil programı düzenlendi.

1877 yıllında Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından Artvin’den gelen ve bölgeye yerleşen Hemşinliler tarafından çantı tekniği kullanılarak inşa edilen tarihi camiyi dolduran vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif dinleyip dua ederek kandili karşıladı.

Çevre köylerden gelen vatandaşlar, namaz kılarak, İstanbul’daki terör saldırısındaki şehit ve gaziler için dua etti.

Sakarya

Adapazarı ilçesinde soğuk havaya aldırış etmeyen vatandaşlar, Mevlit Kandili dolayısıyla camilere akın etti.

Tarihi Orhan Gazi Camisi’ni dolduran vatandaşlar, İstanbul Beşiktaş’ta terör saldırısında hayatını kaybeden şehit ve yaralılar ile tüm Müslümanlar için dua etti.

Cemaatin camiye sığmaması nedeniyle bazı vatandaşlar, soğuk havaya aldırış etmeden dışarıda namazlarını kıldı.

Namazın sonunda vatandaşlara Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Sakarya İl Başkanlığınca lokum dağıtıldı.

Bartın

Bartın İl Müftülüğü tarafından kentteki camilerde düzenlenen programlarda Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu.

Merkez Şadırvan, Halil Bey, Arap, Orta, Yukarı, İmam Hatip, Esentepe ve Aşağı camilerini dolduran vatandaşlar, İstanbul’daki yaşanan terör saldırısında şehit düşenler için dua edildi.

Peygamberler şehri Şanlıurfa

Mevlit Kandili dolayısıyla inanç turizminin önemli merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa’da vatandaşlar, camilere adeta akın etti.

‘Peygamberler şehri’ olarak da adlandırılan Şanlıurfa’da, çevre illerden gelen çok sayıda kişi de kandil dolayısıyla Hazreti İbrahim’in doğduğu rivayet edilen makam ile Hazreti Eyüp’ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen makamı ziyaret etti.

Akşam saatlerinde Balıklıgöl Yerleşkesi’ne gelenler camilerde namaz kıldı, Kur’an-ı Kerim okudu.

Yatsı namazının ardından Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi’nde mevlit okutuldu.

İstanbul’da dün akşam düzenlenen terör saldırılarında şehit olan polisler ve vatandaşlar için kentteki camilerin tamamında hatim ve dualar okundu.