Diyanetten ‘Kişiye Özel’ Kur’an Kursu

İslam
 Diyanet yeni bir proje ile haftanın her günü her yaş grubuna Kur’an eğitimi verecek. 12 kişilik gruplar halinde verilecek olan kursun saat ve gününü kursiyerler belirleyecek. Dört dönem ha...
EMOJİLE

 Diyanet yeni bir proje ile haftanın her günü her yaş grubuna Kur’an eğitimi verecek. 12 kişilik gruplar halinde verilecek olan kursun saat ve gününü kursiyerler belirleyecek. Dört dönem halinde yapılacak bu eğitim, 9 hafta sürecek.

Kur’an öğrenmek isteyen ancak Kur’an kursu mesai saatleri kendisine uymayanlar için Diyanet İşleri Başkanlığı özel bir proje geliştirdi. Kur’an kurslarında hizmet çeşitliliği projesi kapsamında, haftanın her günü her yaş grubuna Kur’an eğitimi verilecek. Çalışanlar, ev hanımları ve öğrencilere yönelik geliştirilen projenin en önemli özelliği, eğitim günleri ve saatlerini katılımcıların belirlemesi. 4 ayrı dönemde uygulanacak kursların ilk dönemi bugün başlıyor.
 
Din eğitimini toplumun geniş bir kesiminin istifadesine sunmak için çalışma başlatan Diyanet, kurslarda düzenlemeye gitti. Geçtiğimiz yıl 8 ilde uygulanan ‘Kur’an Öğreniyorum’ projesinin uygulama alanları genişletildi. Türkiye geneline yayılan projede Ankara, Düzce, İzmir, Kayseri, Rize, Tekirdağ, Van’daki tüm Kur’an kursları, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, Kocaeli, Konya, Samsun, Sakarya’daki 10 Kur’an kursu, diğer illerde ise 5 Kur’an kursunda eğitimler başlayacak. Kursları il müftülükleri belirleyecek.
 
Dört dönem halinde yapılacak kurslar 9 hafta sürecek ve 162 saat eğitim alınacak. İlk dönem 19 Eylül-19 Kasım, 2. dönem 21 Kasım-20 Ocak, 3. dönem 6 Şubat-6 Nisan, 4. dönem eğitimleri ise 9 Nisan-8 Haziran tarihlerinde verilecek. 12 kişilik gruplar halinde verilecek programda kursiyerler, seviyelerine uygun eğitimlere katılabilecek. Kur’an-ı Kerim okumada yeterliliği olanlar, dinî bilgilerin ağırlıklı olduğu derslere yoğunlaştırılacak.

Kurslar herkesin istifadesine sunulacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, kursları, çalışma saatleri uygun olmayan vatandaşların istifadesine sunmaya çalıştıklarını söylüyor. Erbaş, "Kur’an kurslarımızda artık mesai saatleri dışında din bilgisi almak isteyen vatandaşlarımıza hangi saatte istiyorlarsa o saatte program yapacağız." diyor. Uygulamanın ilk olarak geçen yıl 8 ilde başladığını hatırlatan Erbaş şöyle konuşuyor: "Projeyi bu yıl Türkiye geneline yaydık. Geçtiğimiz yıl pilot olarak uyguladığımız illerde katılım sayısı iki, hatta bazı yerlerde üç katına çıktı."
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme