Din nedir? Dinin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi

İslam
Din nedir? Dinin tanımı… Din ne demek… Din tanımı… Dinin insan hayatın yeri ve önemi nedir? Din insanoğlunun tarih boyunca sorduğu en temel sorulara cevaplar verir. Aşkın, yüce bir v...
EMOJİLE

Din nedir? Dinin tanımı… Din ne demek… Din tanımı… Dinin insan hayatın yeri ve önemi nedir?

Din insanoğlunun tarih boyunca sorduğu en temel sorulara cevaplar verir. Aşkın, yüce bir varlığa inanan insan diğer insanlara ve tabiata karşı davranışlarında kendini kontrol eder. Yalnızca kendi çıkar ve menfaatlerini gözetmez. Din insanın sığınma, güvenme ve yakarma duygusunu karşılar.

Din; 

İçine düştüğü yalnızlık ve çaresizlik karşısında insana ümit, teselli ve güven sağlayan bir sığınaktır. İnsanın yaptığı yanlışlıklar nedeniyle içine düştüğü vicdan azabını hafifletecek ve kendisini affettirecek bir güce olan ihtiyacını karşılar. Vicdan duygusunu harekete geçirerek, insanı kötülükten alıkoymaya ve iyiliğe teşvik etmeye çalışır.

Din;

İnsanın sosyal ve doğal çevreyle uyum içinde yaşamasını sağlar. İnsanları iyiye ve güzele iletme konusunda hukuki ve ahlaki ilkeler ortaya koyar. Toplumsal yapının tesisini ve devamını sağlar.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme