Bin 800 Rakımlı Yaylada Üstü Açık Cami

İslam
Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayınız… Gümüşhane ve Trabzon il sınırında yer alan bin 800 rakımlı Kadırga Yaylası’ndaki Kadırga Açık Camisi’nde, yüzyıllardır binlerce insan açık hava...
EMOJİLE

Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayınız…

Gümüşhane ve Trabzon il sınırında yer alan bin 800 rakımlı Kadırga Yaylası’ndaki Kadırga Açık Camisi’nde, yüzyıllardır binlerce insan açık havada ibadet ediyor.

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Özkürtün beldesi Belediye Başkanı Yakup Turgut,  Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Rumlarla savaşın ardından arkadaşı olan Kadir Ağa’yı sorduğunu belirterek, ”Padişah’a Kadir Ağa’nın Kadırkaya’da düşmanla savaşırken şehit olduğunu söylemişler. Fatih Sultan Mehmet, arkadaşının mezarını ziyaret için erkanı ve askerleri ile birlikte gece yola çıkmış ve sabahın erken saatlerinde Kadırkaya’daki arkadaşının mezarını ziyaret etmiş” dedi.

Cuma günü olması nedeniyle Fatih Sultan Mehmet’in erkanı ve askerleri ile birlikte cuma namazı kılmak için yer belirlediğini anlatan Turgut,

”Belirlenen alan askerlerin topladığı taşlarla çevrilmiş ve açık cami haline getirilmiş. Padişah burada erkanı ve askerleriyle birlikte Cuma namazı kılmış. Temmuz ayının üçüncü cuma günü olması dolayısıyla o yıldan bu yana binlerce insan burada hep birlikte cuma namazı kılar. Yaylamızın adı olan ‘Kadırga’ da Kadir Ağa adından gelmektedir” diye konuştu.

Vatandaşların talebi ve bağışlarıyla yaklaşık 10 yıl önce söz konusu alana 2 minare yaptıklarını ve alanın çevresine beton döktüklerini ifade eden Turgut, şunları söyledi:

”Camimizin içinde yaklaşık 5 bin, dışarısında da bir o kadar olmak üzere yaklaşık 10 bin kişi, Temmuz ayının üçüncü cuma gününde hep birlikte cuma namazı kılarlar. Temmuz ayının üçüncü haftasında ayrıca Kadırga Yayla Şenlikleri yapılır. Hem Cuma namazı kılmak hem de şenliklere katılmak için gerek bölgeden gerek Türkiye’nin dört bir yanından gerekse yurt dışından 30-40 bin kişi yaylamıza gelir. Camimize diğer cuma günleri de namaz kılmak için gelen insanlarımız oluyor.”

Kadırga Yaylası’nda gönüllü olarak çalışan emekli imam İsmet Kılıçarslan ise camiyle ilgili bir başka rivayetin de Yavuz Sultan Selim ile ilgili olduğunu belirterek,

”Yavuz Sultan Selim, İran seferinden dönerken eşi Gülbahar Hatun’un mahiyetindeki askerlerle birlikte Kadırga Yaylası’nın Çadırdüzü mevkisinde konaklar. Cuma namazı kılmak isteyen askerlerine bu mekanı göstererek etrafının taşla çevrilip açık cami haline getirilmesini söyler. Askerler de topladıkları taşlarla birlikte bu mekanda açık cami oluştururlar. Daha sonraları Kadırga Yaylası cemaatinin katkılarıyla cami etrafı beton yapılır. Açık cami içerisine hocanın vaaz edeceği mekan ve minber ile birlikte iki adet de minare yapılır. Bizler de havaların müsait olması halinde vakit namazlarımızı açık camimizde kılarız” dedi.

AA