5 bin çocuk aynı anda namaza başlayacak

Tüm Din Hizmetleri Derneği (Tüm-Din-DER), Hazreti Peygamber’in “Çocuklarınız 7 yaşına geldiğinde onlara namazı öğretin” hadis-i şerifinden yola çıkarak, 6-12 yaşındaki yaklaşık 5 bin çocuğun katılımıyla “7 Yaşındayım Namaza Başlıyorum” etkinliği düzenleyecek.

Derneğin genel başkanı Metin Kaçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki camilerde hizmet eden, proje sahibi, rutinin dışına çıkan hocaların bir araya gelerek istişarede bulunması sonucu derneği kurduklarını söyledi. 

Derneğin ilk faaliyetinin 6 Ekim’de Fatih Camisi’nde öğle namazının ardından düzenlenecek “7 Yaşındayım Namaza Başlıyorum” etkinliği olacağını dile getiren Kaçar, şöyle devam etti:

“Programın çıkış noktası, alemlerin efendisi sultanımızın ‘Çocuklarınız 7 yaşına geldiğinde onlara namazı öğretin’ hadis-i şerifi. Buradan yola çıkarak yavrularımızı namaza teşvik etmeyi ve namaza başlama günlerini, hayatlarında sünnet merasimi veya evlendikleri gün gibi önemli bir gün kılmayı hedefledik. Bu çocuklarımız ileriki yıllarda ‘Ben 7 yaşındaydım, 8 yaşındaydım törenle namaza başladım, elhamdülillah devam ediyorum’ diyebilsinler diye. Programımız 6-12 yaş arası yavrularımıza ve ailelerine yönelik. Asıl hedef kitlemiz yavrularımız. Bu yaş grubu bütün çocuklarımızı Fatih Camisi’ne davet ediyoruz. Programın esas amacı Peygamber Efendimizin bir sünnetini ihya etmektir.”

Kaçar, etkinlik günü cami girişinde kayıt alacaklarını ve çocukların programa katıldıklarına dair belge vereceklerini ifade ederek, çekiliş sonucu 10 çocuğu cumhuriyet altını ve çeşitli hediyelerle ödüllendireceklerini, ayrıca katılan bütün çocuklara seccade, takke, tespih, baş örtüsü gibi ürünlerin olduğu paketler verileceğini anlattı.

AA