3 bin 400 aday hacca gitmekten vazgeçti

İslam
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, AA muhabirine, Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları nedeniyle Suudi Arabistan’ın, tüm ülkelerin kontenjanından yüzd...
EMOJİLE

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, AA muhabirine, Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları nedeniyle Suudi Arabistan’ın, tüm ülkelerin kontenjanından yüzde 20, kendi hacı adaylarından da yüzde 50 indirim yapmayı kararlaştırdığını hatırlattı.

Yeni bir kura çekilecek

Bu karar doğrultusunda Türkiye’den 14 bin 800 hacı adayının kutsal topraklara gidemeyeceğini belirten Yücel, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunun 14 bin 800 kişiyi belirlemek üzere yeni bir kura çekilmesini kararlaştırdığını söyledi.

3 bin 400 gönüllü

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, bu yeni durumu 74 bin hacı adayına mektupla bildirdiğini ve gönüllü olarak gelecek yıla kalmak isteyenlerin başvuruda bulunmalarını istediğini anlatan Yücel, 15-19 Temmuz’da alınan müracaatlarda, 3 bin 400 kişinin kendi isteğiyle hac görevini bir sonraki yıla devrettiğini bildirdi.

Yücel, hacca gidemeyecek 11 bin 400 hacı adayının da 24 Temmuz Çarşamba saat 11.00’de Diyanet İşleri Başkanlığında kurayla belirleneceğini ifade ederek, “Gönüllü olarak haccını önümüzdeki yıla erteleyenler ile kurada belirlenecek toplam 14 bin 800 hacı adayımız gelecek yıl kurasız, aynı kategoride gitmeleri halinde de bu yılın ücretiyle hacca gidebilecekler” dedi.

AA